Съветът за електронни медии (СЕМ) ще осъществи фокусиран мониторинг на медийното отразяване на убийството на Алексей Петров. Това членовете на медийния регулатор са приели на днешното си заседание.
Предложението за фокусирания мониторинг е дадено от Габриела Наплатанова, член на СЕМ. Според нея проверката трябва да обхваща периода от 16 до 20 август. "Намирам начина, по който с извънредни новинарски емисии беше организирано отразяването, за адекватен. Но предвид особената характеристика при отразяването на такъв тип събития и морално-етичните аспекти в работата на журналистите, когато има засегнати и свидетели, за опазването на тяхната самоличност, смятам, че е добре нашата специализирана администрация да обърне внимание на медийното отразяване", обоснова предложението си Наплатанова.
Кои медии ще бъдат подложени на мониторинг?
Снимка: БГНЕС
Бившата журналистка предлага наблюдаваните медии да бъдат БНТ1, bTV, NOVA, Bulgaria on Air, "България 24", "Алфа ТВ", "СКАТ", "7/8 ТВ", БНР, "Хоризонт", "Дарик радио – България", както и услуги по заявка, вписани в публичния регистър на регулатора. Предложението на Габриела Наплатанова бе прието с три гласа "За" – от самата Наплатанова, Пролет Велкова и Симона Велева. Останалите членове на СЕМ – председателя Соня Момчилова и Галина Георгиева отсъстваха от заседанието.
"Мисля, че е разумно да направим такъв мониторинг. И смятам, че ще е добре и медиите да видят себе си в него - работата, която по тази тема е свършена", коментира Пролет Велкова, цитирана от БТА. По думите ѝ всички мониторинги на СЕМ би следвало да представляват интерес за хората от академичните среди, тъй като в тях могат да се проследят тенденции. "Единственото съображение, което имам, е във връзка с предстоящите местни избори и притеснението, което имам за натоварването на отдел "Мониторинг", защото предполагам, че и други горещи теми ще изникват сега, с идването на септември", посочи по време на обсъждането Симона Велева, цитирана от БТА.
СЕМ е правил мониторинг и за отразяването на войната в Украйна
В рамките на днешното заседание на СЕМ бяха представени и резултати от фокусирано наблюдение за отразяване събитията в Руската федерация, провокирани от частната военна компания "Вагнер". Мониторингът обхваща дните от 23 до 26 юни тази година. Резултатите бяха представени от главния инспектор в СЕМ Зорница Гюрова, която посочи, че информационното отразяване на темата е предизвикателство за журналисти и медии.
Според фокусираното наблюдение повечето български радио и телевизионни програми обръщат внимание върху факта, че част от съобщенията за похода и действията на "Вагнер" към Москва не са потвърдени от независими източници. Те поставяли под въпрос някои от изнесените данни в хода на събитията. Темата е била водеща в информационния поток през разглеждания период. Нелинейните медийни услуги са използвали като източници предимно руски и украински профили в Twitter, Telegram, YouTube и др.
Още: Известен журналист обясни защо СЕМ не е независим и е воден от кикимора
"Мониторингът не отчита неблагоприятни за децата кадри, както и не констатира нарушения на Закона за радиото и телевизията", каза Зорница Гюрова. Докладът се очаква да бъде публикуван в интернет страницата на СЕМ.
Фокусираното наблюдение е част от целенасочените усилия на медийния регулатор от началото на войната на Русия срещу Украйна да следи за наративите по ключови събития, свързани с военните действия, каза Габриела Наплатанова. Според нея докладът е изключително актуален днес заради новината за катастрофата на частния самолет, в който е пътувал ръководителят на наемническа компания "Вагнер" Евгений Пригожин.