Българската агенция по безопасност на храните излезе с официална позиция относно качеството на бебешките храни на българския пазар. Това стана след запитване на Actuаlno.com заради новината за американски производител и вносител на детски храни в България, който е бил засечен да продава бебешки храни с по-високи нива на тежки метали в САЩ - конкретно неорганичен арсен. Според доклад на Конгреса в САЩ четири водещи компании, сред които и фирмата "Гербер", са продавали опасни нива на арсен, олово, кадмий, живак и други токсини в бебешки храни.
Публикуваме официалния отговор на БАБХ до Actuаlno.com без редакторска намеса:
"Във връзка с медийни публикации относно продажбата на детски храни с наличие на тежки метали в САЩ, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) уведомява, че според справка в системата за бързо съобщаване за храни и фуражи (RASFF) от началото на 2020 г. до момента няма постъпила информация за наличие на детски храни, съдържащи тежки метали или други замърсители на единния европейски пазар, част от който е и Република България.
Ежегодно БАБХ разработва национални мониторингови програми за контрол на качеството и безопасността на хранителните продукти, включително храни за кърмачета и малки деца, чрез лабораторни анализи. Разработването на програмите е на база анализ на риска, основан на данните за установени нарушения на критериите за безопасността на храните при извършвания официален контрол, от сигнали получени по системата RASFF и сигнали и жалби на потребители.
Контролът на замърсителите, включително тежки метали (арсен, олово, живак и кадмий) са включени в „Национална програма за контрол на храни за съдържание на замърсители, добавки, материали и предмети, предназначени за контакт с храни и за храни, обработени с йонизиращи лъчения“.
В изпълнение на тази програма през 2020 г. са взети 54 проби от детски храни, пюрета и сокове, от български и чуждестранни производители, и са изпитани по показателите за безопасност, заложени в националното и европейското законодателство. При направените изпитвания не са установени отклонения в безопасността.
През 2021 г. е планирано вземането на 61 проби от детски храни, пюрета и сокове. От изпитаните до момента 30 проби не са установени наднормени стойности на контролираните показатели, посочени в законодателството. Всяка програма, изпълнявана от Агенцията по храните, предвижда и извънпланово вземане на проби при възникване на съмнение в безопасността на детските храни."