Без съмнение, предоставянето на възможност за отговори по теми, които дадена медия проучва, разследва и иска да публикува, би трябвало да означава, че засегнатата страна може да приеме или да отхвърли тази възможност. С други думи, обектът на репортажа може да реши дали да отговори, или да откаже поканата за интервю. Това важи в особена степен за хора, които не заемат висши държавни постове. Дебненето и преследването на такива хора, след като са отказали да разговарят с медията, би могло да се квалифицира като посегателство срещу личната им неприкосновеност и журналистите не бива да го правят. Така от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) отговарят на жалбата на Канал 3 за упражнено насилие над техен екип.
Става въпрос за случая, при който председателят на гражданско движение "Боец" Георги Георгиев и съпругата му бяха притиснати от екип на Канал 3, който задаваше основно въпроси как се финансира "Боец". Канал 3 обаче прочете случилото се като недопустимо отношение към журналисти и обяви, че Георгиев манипулирал случилото се, макар да не стана ясно как технически го е манипулирал, след като излъчваше на живо във Facebook.
"На един от клиповете, публикувани от БОЕЦ, се вижда, че репортерът на Канал 3 извършва действия, с които пречи на Георги Георгиев да затвори вратата на личния си автомобил и да потегли. Докато прави това, единственият въпрос, който репортерът задава, е “Ще се прекръсти ли вашето движение от БОЕЦ на Страхливец”. Този въпрос по никакъв начин не може да се отнесе към разследването, което се твърди, че се прави. Това не е журналистически въпрос и изглежда като саморазправа. Изключително неприятно е и че екипът влиза в съприкосновение и със съпругата на Георгиев, за която е известно, че е тежко болна и е на хемодиализа.
Пред АЕЖ-България Георгиев посочи, че е нападнал екипа, след като е видял, че един от тримата нанася удари на съпругата му. Действието се развива в частна собственост, в която по думите на Георгиев, служителите на Канал 3 не са имали разрешение да влязат.
По никакъв начин не е редно политически лица, обект на публична критика, да използват служители на приближени медии за репресия над свои опоненти. В журналистиката има стандарти и това, че дадено лице държи камера или микрофон не му дава право да използва репресивни прийоми и физически действия за сплашване на критици на собственика или близки до него влиятелни фигури.
Саморазправата категорично трябва да бъде изключена като средство за решаване на спорове. Да се нападат екипи на медии е недопустимо. И тук е ролята на държавата да осигури защита на своите граждани. Георгиев посочи, че за трите дни, в които е бил под обсада, на четири пъти е извикал полиция и е обяснил, че не желае да бъде притесняван, но полицаите не са предприели мерки", заключва АЕЖ.
Междувременно, лицето на e-vestnik Иван Бакалов също взе отношение по случая. Той е категоричен, че извършеното от Канал 3 е "преследване на дивеч от глутница кучета".