Категорично обявяваме използването на платени или провокирани коментатори в социалните мрежи и онлайн медиите, известни като „интернет тролове“, за неетична и вредна.
Това се посочва в обща декларация срещу използването на интернет тролове в кампаниите, обединяваща 5 български професионални организации в сферата на PR и комуникациите.
Те призовават политическите сили също да се ангажират с това. Призивът е и към медиите и администраторите на страници и групи в социалните мрежи да модерират отговорно коментарите и да не допускат език на омразата, обиди и други подобни действия с разрушителен ефект.
Авторите на деклараицята призовават политическите партии ясно да декларират, че няма да използват тролове в своите кампании.
Те настояват всички комуникационни организации, сдружения и практикуващи специалисти да подкрепят декларацията, а медиите да модерират отговорно коментарите под материалите и да изтриват тези, които носят фалшива информация, използват език на омразата, както и обидни и нецензурни думи.
В декларацията се посочва, че пандемията доведе до драстичен спад на доверието в източниците на информация и затова е важно PR специалистите да се противопоставят и на създаване и разпространение на фалшиви новини. Тази практика влияе негативно върху обществото ни и създава тревожност и несигурност.
Документът е подкрепен от Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО), Българска асоциация на PR агенциите (БАПРА), Асоциация на специалистите по комуникации в общините (АСКО), Дружество на PR специалистите към СБЖ, Българска академична асоциация по комуникации (БААК), отделни агенции и специалисти.