Българското общество страда от тежко противопоставяне повече от 100-150 години. И това води до уронване на националното достойнство. Дори на самочувствието на обикновения гражданин. 24 май като че ли е най-безспорната дата за всеки един от нас. Това е датата, която ни обединява. Това мнение изрази журналистът Любчо Нешков в ефира на Нова телевизия по повод дискусиите дали Националния празник на България трябва да бъде сменен от 3 март на 24 май.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
ОЩЕ: ГЕРБ с първи коментар за 24 май - припомниха, че са го предложили още миналата година
"На какво място ще бъде сложена в националния календар, е много важно от поведението на българските политици. Много искам този път наистина те да проявят държавническо поведение, за което говорят и ни учат всеки ден, но го нарушават от сутрин до вечер. Защото ако има нещо, което е безспорно за българското общество, това е една от тези дати. По отношение на 3 март, тя не е свързана изцяло с държавността. Защото ние не получаваме държавност, не получаваме дори свобода. Независимостта е много по-късно, а свободата не е за всички българи", смята той.
"Този въпрос тепърва ще ни разделя или обединява. Аз се придържам към консервативно отношение. Веднага казвам, че не съм "Възраждане" или БСП. Напротив, отнасям се твърде скептично към твърденията на "Възраждане", че американците победили руснаците, че едните били зда 24 май, а другите за 3 март. Което абсолютно не е вярно, тъй като американците са по-ангажирани с 3 март, отколкото с 24 май. 24 май е нещо много далече от тях. Аз съм за 3 март. 24 май дава друга конотация и друг акцент на празника. Дава общославянски акцент, което също е проруски, ако трябва да сме точни", каза историкът проф. Христо Матанов.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Всеки национален празник предизвиква въпроси. Ролята на политическата класа е да обедини българите. Може много възражения да се кажат спрямо 3 март - че е рожден ден на императора, че това е предварителен договор, който остава на Русия място за лавиране. Някои смятат, че Берлинския конгрес е дал началото на българската свобода. Но същите възражения могат да се направят и спрямо 24 май. Празникът е общославянски. Ще има вероятно възражение от Словакия, където е седалището на Методий, ще има възражения от Хърватия, от Македония. Това няма особено значение. Повечето национални празници по света са свързани с началото на държавното съществуване. За масовото съзнание на българите такъв празник е 3 март. Той е бил празник и по време на периода, когато България е в противен лагер с Русия. Русия не бомбардира ли българското крайбрежие със своя флот? Българите не дават ли 40 жертви в началото на Първата световна война? Втората световна война, когато България е съюзник на Третия райх остава пак 3 март. Той има тази възможност да обединява българите, зависи как им се представя. Не можем всеки път да сменяме националния празник в зависимост от политическата конюнктура", смята професорът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
ОЩЕ: На Трифонов не му омръзват референдумите - този път поиска допитване за 3 март/24 май