На 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора. Международният ден на незрящите е избран от ООН през 1946 г.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Едва 5% от слепите хора в България работят
Валентин Аюи
Датата не е избрана случайно – на 13 ноември е рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по-достоен. Той полага основите на световното обучение на слепите и основава в Париж първия в света интернат за слепи. Заслугата за въвеждането на белия бастун като отличителен белег и средство за придвижване на слепите се дължи най-напред на французойката Жили Дербемон (1930 г.) и в САЩ на Джордж Бонъм. Дългият бял бастун е изобретение на военния психолог Ричард Хувър през 1943 г.
Още: Училището, което подготвя учениците с нарушено зрение за предизвикателствата от живота (ВИДЕО)
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
На 6 октомври 1964 г. САЩ обявяват 15 октомври за Международен ден на белия бастун. Брайловото писмо (релефно-точковото писмо на Луи Брайл) е въведено през 1906 г.
Националното читалище на слепите "Луи Брайл"
От 1928 г. до днес Националното читалище на слепите "Луи Брайл" в София е основният издател на художествена литература на брайл. Библиотеката на читалището притежава фонд от почти 2000 заглавия. Тя обслужва читатели от цялата страна, като изпраща книгите по пощата. В София обслужването се извършва с кола по домовете. Първите български говорещи книги са записани през 1959 г., първото брайлово списание в България излиза през 1933 г., а първото списание на аудиокасети е записано през 1963 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Броят на слепите хора по света ще се утрои до 2050 г.