Няма да се допуска съдебно споразумение за престъпление, при което е причинена смърт. Това реши парламентът, като прие окончателно промените в Наказателния кодекс. Наказание до шест години затвор грози шофьор, причинил смърт на пътя, а при особено тежки случаи - от 3 до 10 години лишаване от свобода, предаде Стандарт нюз.
Още: Кой има имен ден днес, 2 февруари 2025 г. Честито!
Така например няма да може да се сключва споразумение при трудови злополуки и дори при неумишлено причиняване на смърт. В началото имаше идея споразумението да не се допуска само за смърт на пътя, но в крайна сметка беше решено това да важи за всички случаи, при които е загинал човек.
Правната комисия в парламента предложи споразумение да се допуска само при съгласие на роднини, но при окончателното гласуване депутатите решиха изобщо да не се допуска съдебно споразумение.
Минимум една година затвор чака и всеки шофьор, който след употреба на алкохол или наркотици, е причинил тежка телесна или средна повреда на повече от един човек. Поправката беше приета от депутатите в последната работна седмица на Народното събрание преди лятната отпуска. Ако водачът е бил пиян и е причинил смърт, наказанието е лишаване от свобода за най-малко две години. Досега в Наказателния кодекс долен праг не беше регламентиран.
Още: Прогноза за времето - 2 февруари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 1 февруари 2025 г.
Редактор: Сияна Любомирова
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: МВнР с подробности за срещата на консула с българите от кораба "Вежен"
Още: Представител на българските власти се е качил на кораба "Вежен"