Вече година мобилни екипи на Охранителна полиция, Криминална полиция и Икономическа полиция на ОДМВР в Кюстендил имат своите изнесени приемни екипи в малките и отдалечени населени места, където няма постоянно полицейско присъствие.
За деветтe месеца на тази година мобилните екипи са провели 360 срещи в общините на Кюстендилска област. Началникът на отдел Охранителна полиция комисар Васил Паргов представи резултатите от дейността на мобилните екипи. Извършените престъпления в малките и отдалечени населени места са 365 за деветте месеца на годината, от тях разкрити са 147, като за същия период през 2017 г. са били извършени 459 престъпления, снижението е значително.
По сигнал на кмета на с. Коняво за унищожено общинско имущество, открадната оградна мрежа е образувана преписка, установени са извършителите – непълнолетни лица, сигнализирана е прокуратурата. В друг случей е оказано съдействие за настаняване в здравно заведение на психично болна и самотно живееща жена. Не са малко сигналите и за свободно пуснати домашни любимци – кучета, които застрашават възрастни хора. Издадени са предупредителни заповеди на собствениците, на основание наредба на общината. Гражданите получават обратна информация за предприетото по подадените от тях сигнали.
Най-често подаваните сигнали са свързани с нарушения на ЗДвП, нарушения на обществения ред и свързани с пътната обстановка и социални проблеми. 14 такива сигнала са насочени по компетентност. 30 сигнала от постъпилите в изнесените приемни са от компетентностите на полицията, гражданите са получили обратна информация за предприетите действия и разрешаването на проблемите.
Данните представи на брифинг пред местните медии комисар Васил Паргов - началник на отдел "Охранителна полиция" в ОДМВР, предаде кореспондент на Actualno.com от града.
“Тези срещи са от голямо значение за населението. Благодарение на тях се подобрява взаимодействието с кметовете и с кметските наместници. Целта на тези срещи е противодействие на конвенционалната престъпност в малките населени места. Постигнато е оптимално полицейско присъствие там и това се отразява на резултатите.
Като добра практика отчитаме по-добра комуникация с представителите на местната власт. На срещите, гражданите не само подават сигнали за проблемите, които считат, че са от компетентностите на МВР, а и получават и консултация. Не са малко и социалните проблеми, поставяни на тези срещи. За да се пести време на хората, а и средства, сигналите, които са от компетентностите на други институции, са насочени от мобилните екипи към тях" - обясни Васил Паргов, началник на отдел "Охранителна полиция" в ОДМВР - Кюстендил.