Решение, макар и временно, за справяне с популацията на безстопанствените кучета е намерила управата на българския град Девин, жителите на който наброяват 7 000 души. За целта е създадено място на общински терен, на което се отглеждат четириногите. Така, бездомните кучета получават храна, вода и грижи, а девинчани и гостите на града - спокойствие, когато се разхождат из улиците на населеното място. Разходите до момента за изграждането и оборудването на пространството възлизат на около 40 000 лева. А някъде между 1 500 лева и 2 500 лева, в зависимост от броя на кучетата, които се отглеждат там, са разходите месечно.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
За уловените безстопанствени четириноги се закупува специална храна. "За приют не можем да отговорим на законовите изисквания. Затова проблемът е решен по този начин. На този обект водата ни е безплатна, а имаме и човек, който се грижи за тях. Сключили сме и договор с ветеринарен лекар. Проблемът с бездомните кучета не е решен почти в нито една българска община. Да не кажем, че и в Европа съществува. Често ходя в Гърция и съм свидетел на същите глутници кучета, каквито сме срещали и в нашите общини.", каза за Actulano.com кметът на Девин Красимир Даскалов. Той посочи, че чрез спестяване на средства от възнаграждения за общинската администрация е извършено отвеждане, кастрация, обезпаразитяване и ваксиниране на повече от 70 кучета. Капацитетът на мястото позволява да се настанят още около 100 четириноги, което е планирано да се случи през следващата година.
Междувременно, публично пред своите съграждани, градоначалникът на Девин обобщи и още няколко теми, за които посочи конкретни цифри. Даскалов съобщи, че през 2017 г. и 2018 г. община Девин е организирала лятно училище, в което са се обучавали 60 деца. Освен това, е възобновена дейността на футболния клуб в града. Съставът му засега е само в четири възрастови групи - детски и юношески, но с тенденция да бъде създаден и мъжки отбор. Клубът се издържа със средства, които ежегодно се залагат в бюджета на община Девин. Възнаграждението на треньора коства на общинска администрация средства в размер между 10 000 лева и 15 000 лева годишно. А често се случва децата от клуба да бъдат водени на състезания и турнири, чрез лични дарения и с ученическите автобуси.