Кампания за набиране на средства, предназначени за бюст паметник на Адил Салихов Джуров започна в Чепеларе преди дни. Тя е стартирана от настоятелството на читалище „Родопска искра – 1880“.
Още: Първи сигнал за нападение от мечка за годината в Смолянско
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
„Настоятелството на читалището реши, предвид благородните дела на родопския деятел, който по величие се нарежда до Васил Дечев, че заслужава да бъде увековечен с бюст паметник, който да остане за поколенията след нас“, съобщава председателят на читалището Ангел Николов.
Нужната за това дело сума е 12 000 лева
„Смятаме, че това е най-малкото, което можем да направим за Адил Джуров. НЧ „Родопска искра 1880“ се доверява на доказания творчески колектив Весела Стаменова (художник“ и „Павел Василев (скулптор), чиито творби са всепризнати, а една от тях е и бюст паметника на Васил Гаджуров, поставен в градската градина на Чепеларе“, уточнява Николов.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Адил Джуров е един от видните чепеларски будители, взел дейно участие в почти всички благоустройствени, административни, учебни, културно-просветни и стопански мероприятия в периода от 1890 до 1920 г в родното му село Чепеларе и Рупчоса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
През 1984 г. е избран за общински съветник и помощник-кмет в Чепеларе. На този пост остава няколко години, през които са осъществени едни от най-важните благоустройствени и строителни мероприятия. Прокарани са първите прави и широки улици, построено е голямото училище през 1895 г. и първото читалище.
Адил Джуров съдейства за преместването на класното училище от Орехово в Чепеларе.
След 1893 г. той е редовен председател на ревизионната комисия на читалището, а чрез убедителното си слово при полагането на основния камък на читалищната сграда през 1897 г. привлича към участие в строежа почти цялото мюсюлманско население в Чепеларе. Съдейства за намиране на средства за строежа му и тогава, когато се е смятало, че всички възможности са изчерпани.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Той е човекът, дарил собствен имот от 500 декара на чепеларското училищно настоятелство.