Смолян се сбогува с видния историк, археолог, университетски преподавател, научен издател и дългогодишен директор на историческия музей Никола Дамянов.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Той е роден на 6 май 1936 година в Девин. Неговата работа е високо оценена, поради което е определен за регионален координатор на Националната комплексна научно-изследователска програма „Родопи” (1979 г.). И така в продължение на 10 години са обходени землищата, проведени са стотици експедиции и археологически разкопки, обогатяват се фондовете на музея с нови 10 хиляди музейни ценности, които със своите научни и художествени достойнства защитават областната специфика на музея, написа във фейсбук профила си кметът на Смолян Николай Мелемов.
Тази мащабна научноизследователска работа на областния исторически музей довежда до създаване на музеите в Мадан и Чепеларе, до откриване и официално регистриране в Министерство на културата на 14 музейни сбирки в градовете и в селата на областта.
Освен успешното изпълнение на административно-управленските си задължения, Никола Дамянов има личен принос в научноизследователската и експозиционната работа.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Регистрирал е 180 антични и средновековни некропола (стари гробища), 34 от които е проучил при редовни и спасителни археологически разкопки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
За първи път в археологическата наука открива в късно-средновековните некрополи веществени свидетелства за феномена криптохристиянство.
За заслугите му „в развитието на музейното дело в България” Никола Дамянов е първият и все още единствен в страната музеен работник, награден с отличието „Златен век“.