Ще бъдат съборени два обора и един овчарник, които преди година замърсиха питейната вода на половината град Доспат.
Още: Първи сигнал за нападение от мечка за годината в Смолянско
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Сигналът за замърсяването бе подаден от общинската управа. Комисия от всички заинтересовани институции направи проверка на вододайната зона „Калиоското“. Проверката установи, че торта от около 200 крави е складирана директно върху почвата и е замърсила питейната вода с урина, просмукала се в почвата.
Трите обекта трябва да бъдат премахнати в 14-дневен срок, до края на месец април.
Ако те не ги бутнат доброволно, местната управа ще организира принудително премахване, разходите за което стопаните трябва да покрият.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Заповедта на кмета на община Доспат Елин Радев е издадена на база две решения на Върховния административен съд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Трите сгради, които се намират в местността, където е и вододайната зона на половин Доспат, са на двама собственика.
Масивната сграда за овчарник на един етаж е строен по времето на социализма. Тя била приватизирано от РМД, а собственикът му "Доспатлес" ЕАД го отдал под наем за кравеферма, но след замърсяването опразва сградата. Другите два дървени обора са на Гергана Байрямова от Доспат, в които все още се отглеждат около 30 крави.
Сградите се намират във ІІ пояс на санитарно-охранителната зона на питеен водоизточник, където според закона животновъдни ферми са забранени.
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Заради становищата на институциите, че сградите са опасни, кметът на Доспат веднага след като става известно, че от там идва замърсяването, издава заповед за премахването им. Собственици на фермите им обжалваха заповедите му в пред две съдебни инстанции.
Мотивът на единия от тях е, че щом няма животни в сградите, те не са опасни. Магистратите обаче са категорични, че сградите нямат място в санитарно-охранителната зона. Те не трябва да са там, дори в тях да няма животни.
Установено е и доказано в съдебно дело, че в питейната вода на Доспат се инфилтрират отпадните води от дейността на фермата, с което се застрашава здравето на населението, използващо вода от замърсения водоизточник.