Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Родопчанин иска 50 000 лв. обезщетение от държавата за "помак"

27 април 2018, 10:29 часа • 4022 прочитания

Родопчанин иска държавата да му плати 50 000 лева обезщетение заради претърпяна репресия при смяна на имената и заради думата "помак".

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Минчо Кехайов – пенсионер от смолянското село Змиево, спечели дело във Върховния административен съд (ВАС) срещу областния управител на Смолян, защото му отказал обезщетението.

Първоначално Кехайов обжалва заповедта на губернатора в Административния съд на Смолян, който я потвърди. В жалбата си той е описал, че иска съдът да разгледа действията на партийните и държавни власти в периода от 1912 г. до 1944 г. и от 1944 г. до 1989 г., когато, по думите му, е била погазена действащата Конституция - ту чрез насилствена смяна на имената на помаците, ту чрез връщането им. Кехайов твърди, че лично е репресиран, защото като бил студент му викали "помак", а негови състуденти го обиждали с изрази като "всички помаци на сапун".

Областният управител през 2016 г. направил официално запитване до Централната комисия за установяване на обстоятелствата по чл. 1 от Закона за политическата и гражданска реабилитация на репресирани лица (ЗПГРРЛ). На проведено заседание през септември месец комисията взела единодушно решение, че липсват данни за осъществена спрямо Минчо Кехайов репресия по политически причини, попадащи в приложното поле на ЗПГРРЛ.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Месец по-късно, позовавайки се на решението на централната комисия, областният управител издава отказ да изплати обезщетение, тъй като решението на комисията е задължително за него. "При липсата на достатъчно писмени доказателства компетентният орган да се произнесе по наличието на репресия, по нейния вид и продължителност спрямо определено лице, е Централната комисия. Съответно решението на Централната комисия е окончателно и обвързва както административния орган, отправил искането, така и съда. Оспорената заповед на областния управител на област Смолян е съобразена с решението на Централната комисия и затова като е оставил искането на Минчо Кехайов за заплащане на еднократно обезщетение за изтърпяна репресия по ЗПГРРЛ без уважение, административният орган е постановил законосъобразен акт", сочи Смолянския административен съд.

Не такова е становището обаче на ВАС. Според върховния съд отказът е неправилен, защото в заповедта за него липсват мотиви – "порок, сам по себе си сочещ на наличие на основания за отмяна". "Видно от мотивите на заповедта на областния управител единственото основание да се приеме за неоснователно заявлението на Кехайов за изплащане на еднократно обезщетение по ЗПГРРЛ е наличието на решение от 26.09.2016 г. на Централната комисия по чл. 4 от ЗПГРРЛ. Административният орган е възприел като обвързваща диспозитивната част на решението от 26.09.2016 г., позовал се е на нея и е постановил обжалвания отказ. Други мотиви, свързани с прилагане на основанията, предвидени в ЗПГРРЛ, адмнистративният орган не е изразил. Поради тази причина съдът отменя окончателно решението на областния управител за отказ да плати изтърпяна репресия и му връща преписката за ново разглеждане".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес