В знак на протест стотици жители на Доспатска община блокираха днес за повече от час пътя Девин-Доспат. Недоволството им е срещу малките разрешени количества дърва за огрев на домакинствата. Кметовете от община Доспат готвят петиция до Народното събрание и премиера акад. Николай Денков, с която настояват да се промени Законът за горите изцяло в полза на населението.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Хората са недоволни от промяната в Закона за горите, с която се намаляват количествата дърва за огрев - до 10 кубика за сезон и изискването за притежаване на лиценз при работа с резачка, ако добиват сами дървата си за огрев. На практика това количество е крайно недостатъчно за огрев на едно домакинство, тъй като в Родопите зимите са тежки и продължителни.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Това количество даже е недостатъчно само за една печка, а ако се пали повече от една - например в детска стая, което е нормално, тогава още през януари-февруари най-късно март месец дървата са свършили. Отоплителният сезон в района обаче започва от най-късно от началото на октомври и приключва най-рано в края на май месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Според промените на едно домакинство се полагат до 10 пространствени кубически метра дърва за огрев. Преди промяната всяко домакинство е имало право на десет кубика дърва, но плътни, което се равнява на около 16-17 пространствени кубически метра дърва.
Местните жители се гневят, че 10-те отпуснати кубика дърва не само че са недостатъчно, а и поскъпват по два пункта. Първо, защото това количество е по-малко от един курс на камион, а те плащат за цял курс, независимо колко дърва са натоварени и така се оскъпява общата цена на кубик. Второ, защото от година вече е удвоена цената на дърва на корен – от 6 на 12 лева за кубик.
Хората се оплакват, че в дървета в гората гният, но не им ги разрешават.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„Досега даваха 15 кубика, което е нормално за една кола. Като намалят кубиците, превозът се вдига, шофьорът не може да намали цената на курса и дървата се вдигат още веднъж. Макар че ги вдигат от горското, още веднъж вдигат и цената с транспорта. Не знам дали знаят тия горе, че Доспат е на 1400 м надморско равнище и 10 месеца тук е зима. Как така с 10 кубика дърва ще се топли едно семейство?! Това възможно ли е?! Искаме да увеличат кубатурата на дървата“, настояват протестиращи.
Към протеста се присъедини и кметът на община Доспат Елин Радев. Той съобщи, че всички кметове на населени места от общината готвят петиция, с която ще настояват за законодателни промени, чрез които да се реши проблемът.
Местни жители смятат, че ако управляващите не чуят мотивите им, се очертава поредната тежка зима.
„И нека народните избраници не се чудят, когато хората напускат селата в търсене на по-добър живот зад граница, а районът обезлюдява“, коментираха хора от доспатските села.