Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От Смолян искат законодателни промени, за да се предотврати рискът от бедствия

18 януари 2022, 20:00 часа • 2775 прочитания

По предложение на Павлин Белчев – кмет на община Баните, днес се състоя среща при областния управител на Смолян с всички кметове от областта. В нея участваха представители на държавните институции, на електроразпределителното дружество и  на мобилните оператори.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

Причината - необходимостта от предприемането на действия за предотвратяването на аварийни ситуации при снеговалеж или други природни бедствия, за да се осигури нормален живот на населението.

„В община Баните всеки път, когато имаме снеговалеж или бурен вятър, имаме проблеми. Сега, през декември, имахме около 50 см. сняг. Това доведе до падане на дървета върху електропреносната мрежа, късане на жици на много места. Липсата на ток доведе до следващ проблем - няколко часа след като спря електричеството, спря и покритието на два от мобилните оператори. Реално хората останаха откъснати от света. Това е недопустимо и се случва всеки път, не е единично явление. Имаше места в община Баните, които бяха без електричество седем дни. Трябва да се вземат превантивни мерки, за да се предотвратят подобни аварии“, каза Павлин Белчев.

 

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

 

Той посочи, че има необходимост от промяна на нормативната уредба, за да се осигури разширяване на просеките, тъй като  гората вече е достатъчно висока и падналите дървета нанасят големи щети върху електропреносната мрежа.

Другото му предложение е мобилните оператори да инвестират повече в техника, която да не позволи, когато има срив в електропреносната мрежа, буквално след няколко часа вече да няма покритие.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

„От ЕВН също трябва да  помислят за възможности за инвестиране в подземна инфраструктура. Това са според мен начините да се реши този проблем“, посочи Белчев.

Кметовете на Мадан и Неделино също изказаха своите доводи и определиха превеантивната дейност като определяща. Споделиха също, че това са натрупани проблеми с години, които трябва да се решат на национално ниво.

„Идеята беше да се съберем и да обсъдим - всеки спрямо своите компетенции, какви мерки може да предприеме, за да не се допускат такива аварийни ситуации. Имаме волята да ангажираме правителството и институциите с проблемите, които има Смолянска област, и да направим конкретни предложения за промяна на наредби, а ако трябва - да поискаме и законодателна промяна, за да осигурим спокойното съществуване на жителите на областта. Ще ангажираме с проблемите и народните представители“, заяви областният управител Емил Хумчев.

Той посочи, че предстои актуализиране на състава на Областния съвет за намаляване риска от бедствия, след което ще се пристъпи към изготвяне на предложения за законодателни решения за справяне със създалата се ситуация в област Смолян.  

От мобилните оператори заявиха, че срещат големи проблеми  с достъпа до обектите си, а от електропреносното дружество поискаха по-облекчен режим  за процедурите, които касаят изграждане на електропреносна мрежа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес