Символичен старт за посещения на туристически обекти, реализирани по проекта за минен туризъм бе даден днес в Мадан. Кметът на общината Фахри Молайсенов и областният управите Стефан Сабрутев прерязаха лентата пред рудник „Сполука“.
„Благодарение на проекта, който реализирахме, Мадан вече предлага на туристите богата палитра от уникални неща и обекти, които няма къде другаде да се видят.
И занапред ще продължим да полагаме максимални усилия за развитието на още туристически възможности на района, за да превърнем община Мадан в желана туристическа дестинация“, каза градоначалникът.
Мината е дълга 140 метра с прокарани две трасета. Добивът в нея е спрян през 1972 година, но я върнаха към нов живот като музей.
За да влязат в рудник “Сполука” туристите се оборудват с ботуши и каски. Качват се на вагонетка и влизат с локомотив под земята. Входът е от центъра на миньорския град. Под земята са разпръснати фигури на миньори, заети с различни дейности. Цялото минно трасе е оборудвано с релсов път, стрелки, обходи за маневриране.
Проектът се финансира със средства от Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Гърция и е с наименование „Устойчива екологично-културна валоризация на минни и кариерни обекти в трансграничния регион".
Община Мадан - с бюджет бе 706 789 евро, е водещ бенефициент по проекта.
С парите и съфинансиране от общината е ремонтирана „Кристалната зала“ и Музеят на рудодобива и минното дело, обезопасена е пещера „Шаренка", в която има восъчни фигури на древни хора, а закрита мина е превърната в подземен музей.
Още от Мадан:
Уникален за България празник "Дни на маданския кристал" ви очаква през май
Шефът на пожарната в Мадан с почетен знак от МВР
Грък, дрогиран с кокаин зад волана, спипа полицията в Мадан