След като Общинският съвет в Смолян не даде на кмета Николай Мелемов да поеме безлихвен заем от МФ на стойност 3 950 000 лв., от администрацията днес свикаха брифинг, за да обяснят какви са последствията.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
„В България има 264 общини и всички искат безлихвен заем, но не всяка отговаря на условията да получи такъв. Аз не виждам никаква логика в това, което се случи. Едно е да не харесваш кмета, съвсем друго е да пречиш на цялата община“, заяви кметът Николай Мелемов пред журналисти.
На практика заем със същия размер е взет от финансовото министерство за първи път през 2013 г., когато общината беше с огромни дългове, със запорирани сметки и с никакви пари в касата. Тоест, напълно блокирана. С отпуснатия заем се погасиха тогава най-наложащите дългове, за да започне да функционира.
Оттогава в края на всяка календарна година от Общинския съвет кметът иска съгласие да удължи срока на заема за следващата година, защото той е временен и срокът за изплащането му е 1 г. И винаги местният парламент е давал съгласие.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Тази година обаче от опозицията стопираха искането. Съветникът от БСП Стефан Сабрутев направи изчисления и поиска от кмета да връща на месец по 330 хиляди лева и до края на 2018 г. да го погаси. „В противен случай ще считам, че искате да оставите дълг на следващите управляващи“, посочи Сабрутев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Според кмета е по-разумно, ако има излишни пари, да се погасява облигационният кредит на общината, защото по него текат лихви и така ще се облекчат плащанията за него. Но е факт, че излишни пари в община Смолян няма.
„С предишния безлихвен заем, който сме искали през 2013 г., сме разплащали дълг, който беше огромен. Плащали сме за дългове, наследени от 2008, 2009 г. От първия ден, в който влязохме в общината, не вдигаме данъците. Подчертавам го, защото смятам, че не е обосновано, след като не се е вдигнал жизненият стандарт, да товарим хората с повече тежести. От първия ден сме си обещали, че за нас най-важни са децата, младите хора, да създадем обстановка в града, да има качество на живот. Ние дофинансираме детските градини почти с един милион годишно, зимно поддържане, спорт, култура“, каза Мелемов.
Според него това предложение е отхвърлено без мотив.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„Какъв мотив може да имаш, когато по други теми казват: "Търсете помощ от държавата!". Ето, търсим помощ! С промяната в закона вече ще текат лихви по този заем. Освен това се спират плащания на държавата към общината. Тоест, ние трябва да спрем някои от другите дейности на общината“, посочи той. И подчерта, че свеж ресурс не може да осигури освен с европейски проекти и помощ от държавата. Той допълни, че ОбС не му разрешава и да продава имотите, от които общината няма потребност.
„За мен като финансист е непонятно защо общинските съветници не желаят да има оборотни средства общината, каква им е идеята“, коментира от своя страна зам.-кметът по финансовите въпроси Венера Аръчкова. Тя уточни, че оборотните средства са нужни, за да не се допускат просрочени задължения и да не се стига до запор на банковата сметка на общината, до продажба на общинско имущество от ЧСИ.
„Всеки разумен човек, мислейки за общината като институция, не би допуснал такова нещо. А ние сме доказали, че харчим средства спрямо възможностите, законосъобразно и целесъобразно. Това показват и проверките, и заверките на Сметна палата и другите институции“, категорична е Аръчкова.
Тя уточни, че съгласно измененията на Закона за публичните финанси от 3 ноември т. г. за неплащане на такива безлихвени кредити вече има санкция, има и лихва. Освен това се спират трансферите от държавния бюджет - изравнителна субсидия, капиталовата субсидия и зимно поддържане.