Отворени са офертите за строителството на обходния път на град Рудозем и за инженеринг на виадукт по второкласния път Средногорци – Рудозем, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Пътните обекта представляват подход към бъдещия граничен контролно пропускателен пункт Рудозем – Ксанти (Елидже).
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
С изпълнението на проекта транзитният трафик ще се изведе извън Рудозем и ще се улесни пътуването към бъдещия ГКПП.
Индикативната стойност на обществената поръчка, която е разделена в две обособени позиции, е 9 325 054 лв. без ДДС.
Първата обособена позиция е за строително-монтажни работи на обходния път на Рудозем, с обща дължина 2,41 км. Индикативна й стойност е 6 565 054 лв. без ДДС.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Оферти за нея са подали две фирми и два консорциума: „ИСА 2000“, „Европейски пътища“ АД, ДЗЗД „Път Средногорци-Рудозем ГФ 2020“ (с участници „Галчев Инженеринг“ ЕООД и „Фармвил“ ЕАД), ДЗЗД „ПСИ път II-86“ (с участници: „ПС Инженеринг““ ЕООД, „Пътища и мостове“ ЕООД и „Друм Консулт“ ЕООД).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Обходният път ще преминава по съществуваща улица в Рудозем и по ново трасе, което ще пресича река Чепинска и след него ще се включва чрез кръстовище към второкласния път Средногорци – Рудозем.
Обходът ще има две ленти за движение по 3,75 м и два тротоара по 1,5 м. Ще се изградят 7 подпорни стени и 5 укрепителни стени.
Проектът предвижда реконструиране на съществуващото триклонно кръстовище при 132-ри км в кръгово кръстовище, ремонт на моста над река Арда, изграждане на нов мост над река Чепинска и преместване на инженерни мрежи – магистрален водопровод, електропреносни и телекомуникационни кабели.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Втората обособена позиция е за изработване на технически проект и строителство (инженеринг) на виадукт при 134-ти км на обходния път на гр. Рудозем, който ще е с 200 метра дължина. Индикативната й стойност е 2 760 000 лв. без ДДС.
За нея оферти са подали фирмите „ИСА 2000“ и „Грома Холд“ ЕООД (бивша „Агромах“).
Предвижда се част от първата обособена позиция да се финансира по Програмата за сътрудничество „ИНТЕРРЕГ V-A Гърция - България“, която се съфинансира чрез Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет.
Припомняме, че тази обществена поръчка веднъж бе довършена като процедура с една трета по-евтина цена от сега обявената - 6 383 020 лв. без ДДС. Тя стартира през февруари месец 2018-та година и приключи с избор на изпълнители.
За обхода бе избран консорциум „Път ІІ-86 Рудозем“ (с участници "Пътстроиинженеринг" АД, "Пътища" АД и "БКС - Горна Оряховица" АД). Офертата му бе на стойност 4 696 441 лв. без ДДС. Прогнозната стойност на тази част беше 4,7 млн. лв. без ДДС, тоест оферентът е предложил с 3 629 лева по-ниска цена от нея.
/Строителството на ГКПП Рудозем - Ксанти върви по график/
За инженеринговата част на първо място бе класирана фирма „Агромах“ ЕООД с цена 1 598 802 лв. с ДДС, тоест с 84 хиляди лева по-ниска цена. Второто място спечели фирма „ИСА 2000“ ЕООД.
Класирането бе оповестено през април миналата година, но въпреки успешно финализираната процедура, до сключване на договори не се стигна.
С писмо от 16-ти август м.г. класираният на първо място консорциум, останал на финала без конкуренция, изпраща писмо до АПИ, с което изразява несъгласие с така предложените от него цени. Иска увеличение. Естествено, от Агенцията отговарят, че това не е възможно. То не е и законно.
На 30-ти октомври, явно губеща търпение, Пътната агенция пише покана до консорциума да представи необходимите документи за сключване на договора. Поставя 5-дневен срок. Документи от избрания изпълнител не постъпват изобщо.
Другата класирана на първо място фирма – „Агромах“ (с ново име „Грома холд“) пък представя всички документи за подписване на договор след като е обявено класирането. Подготвен е и договор за подписване, но това не се случва даже след поканата от АПИ, отправена на същата дата – 30-ти октомври.
Вследствие от всичко това възложителят, считайки, че класираните на първо място участници са загубили интерес от изпълнение на поръчката, я прекратява.
И през март тази година я обяви отново - оскъпена.