Да проектира и изгради ново кръгово кръстовище в Смолян възложи Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) на държавната фирма „Автомагистрали“ ЕАД. Договорът е чрез т.нар. вътрешно (in-house ) възлагане без конкурс, по подобие на останалите договори на обща стойност около 5 млрд. лева.
Бъдещото съоръжение би трябвало да се направи на мястото на сегашното регулирано със светофари Т-образно кръстовище до Регионалното управление на горите и Военното окръжие. То е ситуирано между улиците „Миньорска“, „Първи май“ и „Хан Пресиян“.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Сумата по договора е 3 325 397 лв. без ДДС. Възлагането е пряко, без провеждане на състезателна процедура, тъй като принципал и на фирмата, и на АПИ е Министерството на регионалното развитие и благоустройството. То е по чл. 14, ал. 1, т. 6 от Закона за обществените поръчки.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Припомняме, че на същото дружество е възложено и укрепването на голямото свлачище между Смолян и Мадан, близо до село Тикале. Неговата стойност е близо 6 млн. лева. Договорът е от края на 2019 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Три са най-мащабните договори на дружеството, чийто капитал е 100% държавен. Единият е за изграждане на участък от АМ „Хемус“ за сумата от 1,349 млрд. лева с ДДС. Средната цена на километър от този обект е 10 млн. лева. Другият също е за доизграждане на АМ „Хемус“ с три участъка на обща стойност почти 1,4 млрд. лв. като средната цена на километър тук е 15,5 млн. лева. Третият е за модернизация на пътя Видин-Ботевград в пет участъка. Стойността му е 1,83 млрд. лева и средна цена на километър – 16,5 млн. лева. Дружеството има още договори за зимно и аварийно поддържане на автомагистралите „Тракия“ и „Хемус“, за укрепване на 74 обекта от републиканската пътна мрежа, засегнати от геодинамични процеси, последният от които е за 569,6 млн. лева.