Текучество на кадри, липса на квалифициран персонал, липсата на персонал, който желае да работи в центрове за лица с увреждания, липса на медицински специалисти като в здравеопазването. Това са най-острите проблеми в системата, заяви при посещението си в Смолян зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова. В областния град тя проведе среща с шефове на дирекции за социално подпомагане и с ръководители на съответните социални центрове и институции.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
"Все повече липсва квалифициран персонал и все повече липсват желаещи да работят в центровете за настаняване от семеен тип. И това, пред което сме изправени не само в социалната система, но и в лечебните и здравните заведения, е липсата на медицински специалисти. Кадрите са ни един от най-големите проблеми. Навсякъде страдат от липса на работещи медицински сестри. Много от тях са в пенсионна или предпенсионна възраст, много малко са тези, които се обучават за медицински сестри, още по-малко са тези, които ще останат да работят като медицински сестри в България ", каза Димитрова.
Пред журналисти тя съобщи, че е качен в сайта на МТСП за обществено обсъждане проекто-план на „Национална стратегия за дългосрочна грижа“.
Според тази стратегия в периода 2018-2019 г. е планирано да се създадат още 10 дневни центъра за възрастни хора с увреждания, 10 центъра за социална рехабилитация и интеграция за лица с увреждания, 6 дневни центъра за лица с деменция.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Трябва също така да бъдат закрити 10 специализирани институции за хора с увреждания, от които 5 за лица с психични разстройства и 5 за лица с умствена изостаналост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Зам.-министърът обясни, че за хората от закритите институции ще се ползват възможностите на ОП „Региони в растеж“ и „Развитие на човешките ресурси“ да се изградят над 60 резидентни услуги - центрове за грижа за пълнолетни лица с психични разстройства, с умствена изостаналост и с деменция.
Предвижда се разширяване на мрежата за подкрепа от услуги в домашна среда.
„За нас основен приоритет е превенция на институционализацията и разширяване обхвата на географското покритие от услуги за лицата с увреждания и на самотно живеещите възрастни хора в домашна среда“, посочи Димитрова.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Ангажимент на министерството е в тази и следващата година да продължи държавното финансиране на услугите личен асистенти, социален асистент и домашен помощник след приключването на договорите на общините с финансиране на ОП „РЧР“. След 2019 г. трябва да бъде въведен единен разходен стандарт за финансирането на тези услуги.
„Започваме осигуряването на достъпност за услуги за тези целеви групи, защото за всички е известно –потребността е голяма, а възможностите на сегашната система са крайно недостатъчни“, подчерта зам.-министърът.
Към настоящия момент има подадени заявления за над 1100 лица с психични разстройства за ползване на специализирана или резидентна услуга, за над 350 лица с умствена изостаналост, за над 450 лица с деменция. Отделно има около 2000 души,които имат нужда от настаняване в дом за стари хора.
„Стартираме с приоритетните групи - лица с психични разстройства, с умствена изостаналост и деменция. Трябва да обърнем внимание и на потребностите на възрастните хора, които нямат възможност и се нуждаят от постоянна подкрепа“, каза Димитрова.
На общините, на които са им приключили проектите за социални помощници, лични и социални асистенти, финансирането им е удължено.
През 2018 г. в проектобюджета на държавата е залегнала нужната сума, за да продължи финансирането в същия обхват, какъвто е бил досега и какъвто е необходим за 2018 г. Дава се възможност на общините да определят критериите, по които ще оценяват нуждаещите се за допълнително включване извън тези хора, които са оценени по схемата "Независим живот".
Ангажиментът на държавата е да обезпечи финансово трите услуги, а на общините – да финансират екипите, които оценяват нуждаещите се.
На въпрос как ще се избегнат луфтовете, които досега се получаваха за тези три услуги с месеци понякога да не получават средства - за времето от приключването на единия проект и стартирането на следващия Росица Димитрова отговори така: „За да няма луфт, сме приготвили писма до кметовете и до социалните дирекции, за да се предупредят хората. Ще се постараем да избегнем луфт от месеци, в които хората да не са обезпечени. Ако има някакъв период, в който да не се предоставя услугата, то ще е за тези, които са сега до края на тази година. Техните договори трябва да бъдат прекратени и да се подготвят новите им договори за 2018 г. Ще направим всичко възможно да няма такъв луфт“.