Д-р Милка Любомирова – общопрактикуващ лекар в Неделино, постигна 90% имунизация срещу коронавирус (COVID-19) в две от населените места, които обслужва. При нея са записани 1800 пациенти. За висока активност в кампанията тя получи почетна грамота от здравния министър д-р Стойчо Кацаров чрез областния управител Стефан Сабрутев. За активната ѝ работа в този процес беше отличена и д-р Мими Кубатева – директор на Регионалната здравна инспекция в Смолян.
Грамотите им бяха връчени официално – на заседанието на областния кризисен щаб за борба с КОВИД-19.
Д-р Кубатева благодари за признанието от името на всички, работещи в регионалната здравна инспекция. Тя изтъкна приноса на всички лекари от РЗИ, които намериха сили и време да работят в имунизационния кабинет. Отправи благодарност към институциите, спомогнали за този процес.
От своя страна д-р Кубатева връчи грамотата на д-р Милка Любомирова.
„Обслужвам тези хора от почти 20 години. Имаме си доверие, изградено във времето. И в моята практика има антиваксъри, но смятам, че с течение на времето и те ще се убедят, че е безсмислено да губим близки и приятели за нещо, което е предотвратимо като заболяване“, каза д-р Любомирова.
Задоволството си от отличието изрази и председателят на Сдружението на ОПЛ в Смолян д-р Снежана Бакърова. "Особено съм щастлива, че наградата се получава от общопрактикуващ лекар. Тя е абсолютно заслужена и много се гордеем с това", каза д-р Бакърова.
Ваксинационната кампания срещу КОВИД-19 в област Смолян беше открита в края на миналата година – 28.12.2020 г.
През първото тримесечие на тази година са разкрити 14 имунизационни кабинета в почти всички общини. На по-късен етап се включиха и общопрактикуващите лекари.
Още през месец февруари имунизационните кабинети в Смолян, Златоград и Девин осигуриха по-бърз достъп на желаещите за ваксинация чрез т.нар. зелени коридори. Отчитайки затрудненията на хора в неравностойно положение и живеещите в малките отдалечени населени места, със съдействието на общините те бяха обхванати чрез мобилни екипи.
"Въпреки всички положени усилия, обхватът с ваксина срещу Ковид-19 в област Смолян остава нисък, под средния за страната, което е предпоставка за мащаба на новата вълна и справянето с нея е предизвикателство", посочиха от РЗИ.
На този фон към 15 септември т.г. във ваксинационния процес са включени 68 кабинета в област Смолян. Поставени са 27 634 дози ваксини. Със завършен имунизационен процес са 14 199 души – 13,94%.
За страната резултатът е 18,4%. През целия ваксинационен период най-предпочитана (първа доза) е ваксината Comirnaty - на Pfizer/BioNTech. През летните месеци е бил засилен интересът към еднодозовата Janssen, на Johnson & Johnson.
Най-голям обхват - териториален и на брой лица, е постигнат чрез дейността на общопрактикуващите лекари. Те са положили 59% от ваксините. С най-голям принос са личните лекари от общините Златоград и Неделино: д-р Филипова, д-р Щукина, д-р Любомирова, д-р Мизова.
Най-активният имунизационен пункт е на РЗИ в Смолян с направени 4 529 ваксини - 16% от всички.