Да бъде намален или премахнат данък добавена стойност в цената на водата за Смолянска област поиска кметът на Златоград Мирослав Янчев. Той съобщи, че е изпратил писмо до председателя на Народното събрание и министъра на финансите.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
„Отправих предложение да бъде разгледана възможността за освобождаване или намаляване ставката на ДДС върху цената на кубичен метър за водоснабдителни и канализационни услуги, предоставяни от „ВиК“ ЕООД – Смолян. Такова решение от страна на държавата е в състояние да балансира между възможностите на потребителите и потребностите на дружеството, без да ги конкурира и противопоставя“, смята градоначалникът.
С решение от 30-ти декември КЕВР утвърди, считано от 1 януари тази година за Смолянска област 3,854 лв./куб. м без ДДС или 4,624 лв./куб. м с ДДС.
„Разбирам важността на това да бъде обезпечена дейността на оператора, както и че са необходими финансови средства за инвестиции в поддръжка на водоснабдителните и канализационни системи, както и че освен всичко останало, дружеството е работодател на наетите в него лица, включително жители на община Златоград, чиито възнаграждения не са задоволителни. В същото време определената цена изостря социалната чувствителност на засегнатото население и крие рискове, при тенденция от увеличаващи се разходи и недостатъчен ръст на приходите, това да засегне негативно потреблението, събираемостта и не на последно място – качеството на водоснабдителни и канализационни услуги“, допълва Мирослав Янчев.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Припомняме, че преди ден омбудсманът на България Диана Ковачева остро се противопостави на драстично увеличената за Смолян цена на водата и поиска директно от „ВиК“ ЕООД да не я прилага.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„Увеличението на комплексната цена на ВиК услугите за битовите потребители от 1 януари 2023 г. спрямо 1 януари 2021 г. е от 2,575 лв./куб. м на 4,625 лв./куб. м, т.е. със 79,59%. За последните няколко месеца цената на водата в област Смолян се увеличава за втори път за домакинствата от 1 октомври 2022 г. спрямо 1 януари 2021 г. с 44,22%, а от 1 януари 2023 г. спрямо 1 октомври 2022 г. с 24,52%“, посочва националният обществен защитник.
Омбудсманът обръща внимание и на факта, че социалната поносимост, която КЕВР е определила от 1 януари 2021 г., била 5,23 лв./куб. м, а от 1 януари 2023 г. е 6,12 лв./куб. м, което представлява увеличение само със 17%. „Това означава, че средномесечните доходи на 1 лице на населението в областта са се увеличили само със 17%. По този начин в условията на няколко кризи към момента разходите за сметките за вода значително ще натоварят бюджета на домакинствата в област Смолян“, категорична е проф. Ковачева.
Кметът на Смолян Николай Мелемов пък преди седмица пусна жалба срещу нея в Административния съд на София град. В жалбата си кметът настоява решението да бъде обявено за незаконосъобразно, тъй като общината и гражданите на Смолян са персонално засегнати от него, а дружеството ще генерира и свръхпечалба от 3 млн. лева.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
На база новоодобрените цени ВиК-операторът е предвидил да генерира приходи от около 15 милиона лева на година, а в същото време според разчетите, заложени в бизнес плана, за нормалното функциониране и издръжка на дружеството са необходими около 12 милиона лева, изчислили в общината.
ОЩЕ: Кметът на Смолян обжалва цената на водата, ВиК-то си заложило 3 млн. лв. свръхпечалба