Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Смолян е стопил просрочията от 3,9 млн. лв. на 326 хиляди

03 септември 2021, 17:32 часа • 8148 прочитания

За почти десет години кметът на Смолян Николай Мелемов е стопил просрочените задължения на общината от 3,9 милиона лева на 325 950 лева. Толкова са просрочията на общината към дата 30-ти юни 2021 г., става ясно от отговора на финансовия министър до народния представител Петя Михалевска (БСП за България).

Михалевска е поискала информация за финансовото състояние на 10-те общини в областта, а също и за състоянието на пътната мрежа в 10-те общини. До този момент отговор й е дал само финансовият министър Асен Василев. Срокът за отговор на регионалния министър Виолета Комитова е 7-ми септември. От социалния министър тя очаква анализ на демографските данни и безработицата за Смолянска област. От министъра на външните работи пък отговор на въпроса защо се бави отварянето на ГКПП "Златоград-Ксанти".

Припомняме, че при встъпването си в длъжност в края на 2011 г. Мелемов завари просрочия от 3 899 000 лева и несъбрани вземания от 8,7 млн. лв. Дълго време общината беше обект на наблюдение, което Министерството на финансите упражнява, тъй като не отговаряше на повече от три показателя за финансова стабилност.  През 2017-та общината отпадна от финансов мониторинг.

Просрочените задължения на община Чепеларе към края на юни месец тази година са 632 911 лв. Едва преди пет месеца община Чепеларе бе извадена от списъка на общините с финансови затруднения. Нейните финанси пък са наблюдавани от 2016 година, след като се оказа над три нарушени показателя, разписани в Закона за публичните финанси.

Показателите, които се следят, са шест: процент на събираемост на данък недвижими имоти и данък превозни средства, съпоставен със средната събираемост за страната; поети ангажименти; задължения за разходи; просрочени задължения; нарушения при плащане на общинския дълг по реда на чл. 32 от Закон за общинския дълг и отчитане на бюджетното салдо за последните 3 години.

Ако една община надхвърли определените параметри, тя е в нарушение и в риск. Ако едновременно са нарушени три или повече показателя, общината се оказва в списъка на общини в затруднено финансово положение и над нея Министерството на финансите упражнява мониторинг.

Най-тягостния за общините показател са просрочените задължения, защото те на практика са извън текущите. Тоест, текущите са си налични. За просрочен обаче се счита този дълг, за който са изтекли законовият или съответно договореният срок за плащане.

Просрочията на община Девин са на стойност 336 138 лв. На община Мадан – 292 200 лв. На Неделино – 206 537 лв. На Рудозем – 2,2 млн. лв. На Златоград – 3,5 млн. лв. На Доспат - 5 млн. лева.  

С най-ниски просрочия са двете най-малки общини в област Смолян: Баните – с 16 438 лв., и Борино – с 18 739 лв.

Актуална справка към днешна дата кои от общините в Смолянска област са под финансов надзор липсва в сайта на финансовото министерство. Такива данни са поддържани до края на 2020 г., актуализирани на тримесечие.  

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес