Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хосписът в Мадан минава на държавна издръжка

16 септември 2021, 20:19 часа • 10903 прочитания

Единственият просъществувал досега в Смолянска област хоспис в Мадан минава на държавна издръжка, преобразувайки се в Резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания. 

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

„Хосписът е открит през 2004 г. по програма ФАР. През септември 2008 година, когато приключва финансирането му по проекта, Общинският съвет и Общинската администрация в Мадан са поставени пред дилемата, дали да закрият тази социална придобивка, или да се издържа от оскъдния бюджет на общината и от малкото пари - внос от всеки домуващ“, посочи кметът Фахри Молайсенов.

От 2008 до настоящия момент финансовата тежест за съществуването му се поема изцяло от общината, независимо, че се обслужват пациенти, главно жители на други общини- Смолян, Рудозем, Баните, Златоград, Чепеларе, Пловдив и др.

За последните десет години от общинския бюджет са изразходени близо 1 100 000 лв. за издръжката му.

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

„През всички тези години  общинското ръководство многократно е  търсило съдействие за намиране възможности за допълнително финансиране, както на областно ниво, така и от социалното министерство, но без резултат. А с  всяка следваща година, разходите за издръжката на хосписа и обезпечаването на персонала с адекватни месечни възнаграждения за нелекия им труд, драстично се увеличават. В момента се предоставя решение на дългогодишния проблем, чрез възможността подобен тип социална услуга да бъде финансирана от държавата, без да утежнява общинския бюджет“, допълва градоначалникът.

С новите правила и изисквания на Закона за социалните услуги и Правилника за прилагане на закона за социалните услуги, влязъл в сила от 17.11.2020 г., планирането на социалните услуги се осъществява чрез Национална карта на социалните услуги.

В предварителното картиране община Мадан е предвидила запазването на съществуващите досега социални услуги на територията на общината, делегирана държавна дейност, както и разкриването на нови три социални услуги.

Една от тях ще бъде разкриването на „Интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания с потребност от медицински грижи“, която ще припокрие напълно услугите на досегашния хоспис. Новата услуга  ще бъде изцяло финансирана от държавния бюджет.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Предвидено е тя да се предоставя в сградата на хосписа, тъй като едно от условията при кандидатстване е сградата да бъде общинска и в близост до медицински център. Друго важно условие за одобрение е да няма две идентични услуги, които да се предоставят на територията на общината.

В картирането са заложени и още  две нови социални услуги, а именно „Резидентна грижа за пълнолетни лица с физически увреждания“ и „Дневна грижа за пълнолетни лица с трайни увреждания“.

Разкриването на новите услуги се очаква да бъде след приемане на Наредбата за качеството на социалните услуги.

Водещ приоритет в управлението на община Мадан продължава да бъде разгръщането на активна социална политика. Тя е сред най-социалните общини с пълна палитра на предлаганите социални услуги за всички целеви групи, осъществявани  чрез редица механизми, както със собствено, така и с външно (държавно и европейско) финансиране.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес