Проблемът с повредената от снеголома през март месец 2015 г. и нападната впоследствие от корояд дървесина в Родопите е разрешен, заяви областният управител на Смолян Недялко Славов на пресконференция днес.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
В присъствието на шефовете на ЮЦДП, РДГ и лесозащитни станции той благодари за усърдната работа на всички институции, които водиха тежка битка със заболялата гора в Родопите от три години насам.
"След множество усилия на Министерството на земеделието, на политическо и експертно ниво, на Агенция по горите, Лесозащитна станция, частни фирми, научна общност, лесовъдите и кооперациите от областта, можем да говорим за разрешаване на проблема с корояда. Изказвам голямата си благодарност към всички тях, защото положиха неимоверни усилия за решаване на този проблем", заяви Славов.
„За периода от месец март 2015 г. до 04 октомври т.г. на територията на Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) са инвентаризирани 3 340 237 куб.м пострадала дървесина от биотични и абиотични фактори, а само за област Смолян са инвентаризирани 1 202 572 кубика. В това число са включени и количества пострадала дървесина в недостъпни басейни в размер на 124 114 кубични метра, съответно 78 980 кубика на територията на област Смолян“, съобщи инж. Ботьо Арабаджиев – шеф на ЮЦДП.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Той обясни, че 96% от инвентаризираната пострадала дървесина е възложена за добив, което представлява над 3 млн. куб. м. От тях 91% или над 2,9 млн. кубика е вече усвоена. Разликата до 100% са количества дървесина, които ще бъдат усвоени от местното население за дърва за огрев.
От всички териториални поделения на ЮЦДП до края на месец юни т.г. е извършен преглед доколко освободените площи се възобновяват.
Отчитайки нанесените сериозни повреди върху дървесината след падналите обилни снеговалежи в края на 2014 г. и в началото на 2015 г., а и установените нападения от корояди в особено големи размери през следващите години, инвентаризация на възобновяването е била извършена и във всички освободени площи през периода 2015-2017 година.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Обобщените резултати показали, че след извършване на последващите лесовъдски мероприятия през 2015-2016 година се е освободила площ в размер на 4 334 дка на територията на ЮЦДП. И 85% от освободената площ се е възобновила по естествен път, 13% е залесена от горските стопанства и 2% от площта предстои да бъде залесена през пролетта на 2019 година.
Според шефа на РДГ в Смолян инж. Венцислав Фурлански естественото възобновяване е със смесена гора – с широколисни и иглолистни дървета, а когато гората е смесена, тя е много по-устойчива както на биотични, така и на абиотични фактори.
Експертите от Лесозащитна станция - Пловдив, казаха, че това, което се случи с гората и бе приемано през последните години като катастрофа, всъщност е предвидено от специалистите при залесяванията през 70-те години на миналия век. Тогава са правени големи залесявания в Смолянско като целта е била борба с ерозията чрез засяване на бял и черен бор, които да създадат с времето хумусен слой за естествена растителност. "Тези култури са си свършили своята роля и сега отдолу се появява нова гора. Дори и в Пловдивския район над 70% има възобновяване. Нашата цел сега е да подпомогнем появата и укрепването на новата естествена гора от смесен състав на иглолистни и широколистни видове", казаха от Лесозащитната станция в Пловдив.
Според горските, кампанията за усвояване на падналата дървесина е довела до големи инвестиции на фирмите и държавните предприятия в горска техника и пътища. Така вече все повече фирми извършват механизиран добив с трактори и въжени линии, които заместват до 4 бригади работници.