На територията на ДЛС „Кормисош“ (Лъки) бяха разселени 16 броя от вида алпийски козирог, доставени от Бавария. Мъжките животни са 3 на брой, а женските – 13, съобщиха от Южноцентралното държавно предприятие (ЮЦДП) в Смолян.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Алпийските козирози са закупени от фирма "Стандарт Хънт" ЕАД по договор за съвместна дейност в ДЛС “Кормисош”, уточниха от най-голямото горско предприятие. Справка в Търговския регистър сочи, че тя е на "Т. Б. Консулт" ЕООД, чийто едноличен собственик е адв. Тодор Батков.
Мястото на разселване е определено след предварително проучване върху възможностите за възстановяване на този вид в България, на база информация за екологията и биологията на вида, исторически и литературни данни за разпространението и ГИС анализи на терена във високите части на българските планини, следвайки общоприетите препоръки на Международния Съюз за опазване на природата (IUCN) за възстановяване на популациите на видове. Още: Шефът на ЮЦДП-Смолян: Имаме ценови рекорд на строителната дървесина за последните 100 години
На територията, където са разселени животните, има изградена санитарна (карантинна) ограда и адаптационен двор, както и съответните ловностопански съоръжения, които присъстват във всеки ловностопански район – хранителни комплекси, чакала, капани за улов на жив дивеч и пълноценни дивечови ниви, съобщи инж. Емил Комитов от Централното управление на ЮЦДП - Смолян. Още: Смениха и новия шеф на ЮЦДП в Смолян
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
В карантинната ограда козирозите ще престоят не по-малко от 30 дни и под ветеринарно медицински надзор ще се извършва обезпаразитяване. При нужда ще се вземат кръвни проби за изследване, ще се наблюдава и ще се прави оценка на здравословното състояние на животните. За разселените животни има издаден медицински сертификат, който удостоверява, че са здрави. Още: Южноцентралното предприятие в Смолян парафира 60-милионен договор за горски пътища
След престоя им в карантинната ограда, животните ще бъдат преместени в адаптационната ограда, където ще престоят по-продължително време, може и няколко години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
През цялото време на престоя ще се провеждат наблюдения за здравословното им състояние. Целта е формиране на достатъчно голямо стадо, което да се адаптира успешно след разселването му и да бъде пуснато на свобода.
Досегашната практика у нас и в чужбина показва, че колкото по-голямо е стадото, адаптацията след разселването му е по-успешна, каза още инж. Комитов.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Преди няколко хиляди години алпийският козирог се е срещал в голяма част от българските планини. Кости от алпийски козирози са открити в 12 пещери, повечето са от района на Стара планина и има само едно находище в Родопите - „Бориковска пещера“ (край с. Могилица, Община Смолян). След това видът изчезва както от България, така и от съседните балкански страни.
През 80-те години на 20 век в България са внесени алпийски козирози от Швейцария и се разселват около върховете „Мусала“ и „Ботев“. Успешно се адаптират само в Рила и там числеността им достига 80 екземпляра.
Алпийският козирог (Capra ibex), известен още като алпийски козел или ибекс, е чифтокопитен бозайник от семейство „Кухороги“, типичен представител на подсемейство „Кози“.
Той има здраво и набито тяло с дължина до 160 cm, височина в холката до 1 м и тегло до 120 кг, като женските са почти два пъти по-дребни. Мъжките се отличават също по късата си брада и дългите си от 70 до 140 см, извити назад и леко встрани рога, с ясно изразени напречни ребра на предната страна. Тези удебеления отбелязват годишното нарастване на рогата през летния сезон, когато растат по-усилено.
Женските също имат рога, но те са много по-малки, със слабо изразени ребра. Козирогът има отлично зрение и добре развито обоняние и слух. Окраската му през лятото е сиво-кафява до червеникава, а през зимата сменя козината си с по-гъста и тъмнокафява.