Четвърти протест се проведе днес в Чепеларе с блокиране на движението. Жители на родопския град настояват пред властите районната прокуратура в града да си остане.
Още: Голяма авария остави без ток няколко села край Смолян
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
"Докато не бъдем чути и взетото решение ревизирано, протестните действия няма да спрат, а напротив - ще бъдат провеждани всеки път с по-голяма времева продължителност, при което ще бъде блокирана нормалната комуникация с област Смолян. Планираме провеждането на протести и пред сградата на Европейската комисия в Брюксел чрез изпращане на делегация от протестиращи", заяви председателят на инициативния комитет адв. Тонка Динчева.
Динчева подчерта, че протестите ще продължат и след Нова година, докато не бъде изпълнено искането им за самостоятелна районна прокуратура в Чепеларе.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
По думите й в момента няма нормативни гаранции, че териториалното отделение, което обещават от страната на ВСС да функционира в същия обем на правомощия и работа като на Районната прокуратура, го няма разписано в нормативната уредба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
„Ние не вярваме на обещания, ние вярваме само на нормативната уредба, защото това преобразуване води към закриване напълно на прокуратурата и към закриване на община Чепеларе“, е категорична тя.
За два часа днес жители на Чепеларе блокираха пътя Смолян-Пловдив, а от двете страни се образуваха километрични опашки.
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Хората издигнаха плакати с надписи: "ВСС, искаме си прокуратурата", "След прокуратурата какво следва, господа", „Като не ни чувате, сега ще ни гледате“ и др.
Според решението на ВСС в преобразуваните структури прокурорите ще изпълняват в пълен обем задълженията си – да участват в съдебни заседания, да дават дежурства и да приемат граждани. С това по никакъв начин правоприлагането в посочените населени места няма да бъде нарушено, а ефективното изпълнение на работата на прокуратурата ще бъде гарантирано чрез адекватно разпределение на натовареността и оптимално използване на ресурсите, се сочи в становище на Главна прокуратура.
Чепеларци обаче не вярват на обещанието, че структурите ще изпълняват в пълен обем задълженията си. Те са убедени, че това решение е немотивирано и несъобразено с редица значими фактори – географски, демографски, икономически, социални и други.
Те се гневят и заради това, че не са съобразени изискванията, предварително заложени като критерии при закриването на прокуратури – да не се закриват структури близо до големи курорти и до границата, а Чепеларе отговаря на двата критерия.