Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бум на желаещи за детски лагер без мобилни телефони и интернет в Смолян

21 август 2018, 15:05 часа • 4061 прочитания

Детски лагер без мобилни телефони и интернет край Смолян, с много игри и приключения предизвика огромен интерес на деца и родители.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Шампиони, институции, психолози и общественици дадоха старт на проект „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“

"Децата са на възраст от 8 до 15 години от цялата страна. Интересното е, че те не се познават, което допълнително прави този лагер приключенски. Опознават се чрез оцеляване. Учим ги на първа помощ в планината, лагеруване, намиране на храна и вода, за дивите животни, гъби и билки. Лагерът продължава 8 дни, като имат 2-3 нощувки на палатка с лагерен огън. Оттам идва и този бум тази година", казва Снежана Орлова, която е планински водач и преподавател по туризъм в Смолян.

Групите са различни и наброяват от 10 до 20 деца. За тях се грижат няколко планински водачи.

Детски лагери се организират от десетина години, но напоследък предизвикват огромен интерес. Част от условията са малчуганите да са без телефон и компютри. Комуникацията с родителите е разрешена веднъж дневно в рамките на 30 минути след вечеря

Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева

Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Лагерите не са далеч от областния град, който е отвсякъде заобиколен с гора. Децата получават уроци как да се ориентират и оцеляват в планината.

"Все пак те са си близко до населено място. Имат в програмата си покоряване на върхове. В Смолян има такава природа, която предоставя перфектни условия за това, до Езерата се разхождат, имат катерене, ориентиране по природни символи и знаци, чрез карта“, разказва Орлова.

Малчуганите се събират основно чрез социалната мрежа Facebook. "Техните родители виждат информацията и вече има деца, които за втори път идват", допълва Орлова. И уточнява, че докато са на лагер, те нямат достъп до интернет и компютри, не могат да си правят селфита с телефони. Снимки прави само планинският водач и след това им ги предоставя за спомен.

"Първите един-два дни питат за телефоните, след което забравят за тях. За тях се сещат едва след вечеря, когато имат по половин час, за да се свържат със своите родители. Попълват един дневник за своите преживявания, а така се научават да изразяват своите емоции, без да използват емотикони. За тях преживяванията в лагера е много емоционално, бележниците им са пълни с възклицания от намерени гъби, от видяно животно, от ново приятелство", разказва Снежана Орлова.

Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес