Книгата „Етнографията на Тутракан“ бе представена снощи в обредния дом. Изданието е плод на дългогодишен авторски труд на местни музейни специалисти и етнографи, фолклористи и етнолози: проф. д-р Николай Ненов, Десислава Тихолова, Искра Тодорова от Регионален исторически музей-Русе, Донка Съботинова - етнограф в Регионален исторически музей – Силистра.
Богато илюстрована, в 650 страници, книгата представя обичаите, традициите, езика, занаятите, бита, вярванията, храните, облеклото, фолклора, архитектурата, празниците, семейните и родови взаимоотношения на отделните етноси и религиозни групи на бившата Тутраканска околия. В нейната територия днес влизат общините Тутракан, Главиница, част от Сливо поле и Ситово.
Информацията е групирана в научни статии. Музейните и научни специалисти предлагат на читателя и съвременен поглед към етнографията на района.
Ръководител на изследването е проф. д-р Николай Ненов, а инициатор за създаване на книгата е Петър Бойчев.
Събитието уважиха кметът на общината д-р Димитър Стефанов и зам.-кметът Дарина Иванова.
Кметът изрази своята благодарност за към създателите на етнографията, че пазят буден българския дух и продължават най-добрите традиции в изследователската дейност.
„Изследването е една богата панорама от различните елементи на културата в този регион и ще вдъхне повече самочувствие, ще е повод да се чувстваме горди тутраканци, горди българи. Сигурен съм, че посланията в книгата в тяхната историческа достоверност ще стигнат до сърцата на читателите“, посочи градоначалникът.
Изданието е отпечатано с финансовата подкрепа на Община Тутракан и Министерство на културата.