Седем шуменци са в списъка на Сметната палата, който констатира несъответствие от извършените проверки на имуществените декларации.
Такива документи подават кметовете и заместник-кметовете на общини, кметовете и зам.-кметовете на райони и председателите на общински съвети, участвали в местните избори, проведени през октомври 2015 г.
Проверени са встъпителните и финални имуществени декларации за периода от 7 ноември до 31 декември 2015 г., за които проверката по чл. 7 от Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, е приключила със заключение за несъответствие, информира Topnovini.bg.
Бившият зам.-кмет по финанси на община Шумен Александър Генчев не е декларирал данни за съпругата си - притежавани ниви с обща площ 9,646 дка и лозе - 13,552 дка в търговищкото село Певец.
Бившият председател на Общинския съвет и сегашен ректор на Шуменския университет проф. Георги Колев пък подал финална декларация през 2015 г., но там не е декларирал притежавана двуетажна масивна жилищна сграда с площ 85,5 кв.м., заедно с дворното място с площ 343 кв.м. в Шумен.
Оказва се също, че ексградоначалникът на Шумен Красимир Костов във финалната си декларация не е подал данни за притежавани от съпругата му дялове в "ПРОСТАР" ЕООД- Шумен.
Бившият зам.-кмет по стопански дейности Митко Киров не е декларирал в документа притежавани три ниви с общо 13 декара площ в с. Салманово.
Новият зам.-кмет по строителство и екология инж. Боян Тодоров е подал встъпителна декларация през 2015 г. Не е декларирал данни за съпругата - притежавана двуетажна вилна сграда и гараж с площ - 176 кв.м, ведно с 1/2 идеална част от урегулирания поземлен имот с площ 855 кв.м. в Правец, както и дялове в шуменската фирма "ЛИТОС" ООД.
Новият зам.-кмет по образование и култура Найден Косев, който е подал встъпителна декларация, не е посочил данни за съпругата си - притежаван гараж в Шумен и лозе – 0.650 дка в землището на града.
Несъответствие е установено и във встъпителна декларация на зам.-кметът по здравеопазване и социални дейности д-р Светлана Маркова. Тя не е декларирала притежавани 1/3 идеална част от две ниви с обща площ 18.194 дка и лозе с площ 4 дка, находящи се в землището на Нови пазар.
Списъкът съдържа констатациите за несъответствие от извършените проверки на имуществените декларации, проверени са общо 475 души в страната, подали встъпителна декларация и 484-ма, подали финална декларация, както и техните съпрузи и ненавършили пълнолетие деца.
Установени са 178 заключения за несъответствия.
Проверката се основава на чл. 7 от Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности.
Според него декларираните факти в подадените от задължените лица имуществени декларации се проверяват за съответствие с информацията, която подлежи на вписване, обявяване или удостоверяване в регистрите към: Националната агенция за приходите, Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенцията по вписванията.
Съгласно Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, когато е съставено заключение за несъответствие, председателят на Сметната палата уведомява изпълнителния директор на Националната агенция за приходите за предприемане на действия по реда на глава четиринадесета или петнадесета от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и председателя на Държавна агенция „Национална сигурност”.
В 7-дневен срок от получаване на резултатите от Националната агенция за приходите председателят на Сметната палата ги публикува на интернет страницата на Сметната палата в раздел „Публичност на имуществото” - Резултати от НАП.
Снимка: Архив