Културното богатство, донесено от миграцията по света, семейната носталгия и трескавият ритъм на живота в Лондон белязаха втория ден от Седмицата на модата в британската столица, а перспективни дизайнери показаха стиловете си за предстоящия сезон.
Още: Актрисата Блейк Лайвли обвини режисьор в сексуален тормоз
Още: Шер посочи в кой град иска да бъде погребана
Около 60 дизайнери - от изгряващи таланти до известни марки като Burberry, представят новите си модели в продължение на пет дни с надеждата да привлекат интереса на купувачите и модните инфлуенсъри.
40-ото юбилейно издание на събитието въвежда и по-голямо разнообразие и приобщаване по отношение на формите на тялото, възрастта и цвета на кожата на моделите, както и в колекциите на дизайнерите, предаде АФП.
Още: Обявиха водещите на грандиозното събитие Met Gala
Още: Синът на Джон Ленън е опериран по спешност от рак
Още: Миро се възхити от трансформацията на Геро, показа сравнителни СНИМКИ
Мултикултурализмът в центъра на вниманието
Марката Labrum London на родения в Сиера Леоне дизайнер Фодай Думбуя закри деня с колекцията си "Пътуване през цветовете", която отбелязва разнообразието от култури, донесени от имигрантите.
Носителят на наградата "Елизабет II" за британски дизайн за 2023 г. се фокусира върху игри с текстури, вестникарски шарки или монограмни мотиви върху по-класически кройки. Цветните тонове бяха толкова много - от кралско синьо до черно, оранжево, кафяво, жълто и зелено - колкото бяха и "вдъхновяващите истории" на имигрантите. Някои от моделите носеха куфари като шапки за глава - препратка към хората, които бягат от конфликти и вземат със себе си своите вещи.
Още: Моделът Кара Делевин с блестяща имитация на Елтън Джон (ВИДЕО)
Още: Раду от "Игри на волята" призна защо е щял да се откаже от влизане в предаването
Снимка: Getty Images
Още: Прочут ютубър наема пирамидите в Гиза, за да снима клипче (ВИДЕО)
Още: Риана не издържа и помоли Марая Кери да се подпише на бюста ѝ (ВИДЕО)
"Хората се местят по различни причини и когато се местят, те пренасят със себе си и своята култура. И ние искахме да отпразнуваме това тази вечер", каза Думбуя..
Един от моделите носеше на гърба си голяма рамка с десетки знамена на "държави, които са участвали в ключови миграции в историята", включително палестинското знаме. Това беше политическо послание и призив за толерантност, твърди създателят.
"Показахме, че трябва да се подкрепяме взаимно. Важен е животът на хората. Където и да се намирате... Палестинец, евреин, какъвто и да сте, този свят ни принадлежи. Искам само да кажа, че не трябва просто да демонизирате тези хора", заяви Думбуя.
Стари снимки
Родената в Дъблин дизайнерка на мъжко облекло Робин Линч се вдъхнови от кариерата на сестра си като изпълнителка на ирландски танци. Тя използва за вдъхновение стари снимки на високи ритници, изпъстрени с блясък костюми и страстни зрители.
"Много добре си спомням как прекарвах всички тези уикенди в спортните зали по време на състезания, виждайки целия блясък и драма, които се случваха на сцената и извън нея", казва дизайнерката, която използва келтски възли и монограми в своите модели.
Още: Нов сериал разкрива мрачните тайни на Dior и Chanel (ТРЕЙЛЪР)
Дизайните на Линч включваха инкрустирани с диаманти шорти (дънкови панталони), дълга линия качулки с еластични колани и лазерно гравирани дънки с цветова палитра от кафяво хикори, синьо екранно, матово черно и бяло овесено мляко.
По-рано моделите дефилираха в прочутите червени двуетажни автобуси на Лондон в костюми, вдъхновени от традиционните танци.
Живот в метрополиса
Снимка: Getty Images
Британският дизайнер Рики Уесли Хариот даде старт на ревюто на своята марка SRVC с колекция, наречена "Човешки ресурси", вдъхновена от съвременното "професионално женско облекло".
Дизайнерът накара моделите си, всички стъпили на високи токчета, да дефилират в емблематичните червени двуетажни автобуси на Лондон, за да "отпразнуват живота в мегаполиса".
Дефилето включваше твърди и структурирани сака с подчертани рамене, в тъмни цветове с ярки аксесоари - от XXL сребърни обеци с обръчи до пръстени за всеки пръст.
Приказки
Снимка: Getty Images
Дизайнерката Прия Ахлувалия, която черпи вдъхновение от индийско-нигерийското си наследство, бе приветствана след шоуто си, в което участваха модели от мъжки и женски пол в земни червени, оранжеви и сини цветове, дефилиращи под звуците на хаус музика.
Дизайнерката използва индийските и западноафриканските приказки, с които е израснала - като "Принцът, който искаше луната", "Вълшебната цигулка" и "Как леопардът се сдоби с петна" - в моделите си за сезона, споделя тя пред британското издание на списание "Vogue".
"Мислех си за това как приказките са повлияли на живота ми - защо харесваме точно тези приказки и как те се предават", каза тя. Ахлувалия отбеляза, че корсетните детайли в плетивата на нейните модели са вдъхновени от филма на Netflix "Кралица Шарлот: История на Бриджъртън", който е гледала, докато е проучвала варианти за колекцията си.
Дизайнерката, която лансира марката си Ahluwalia през 2018 г., работи с ограничени количества платове, като често рециклира и използва модерни техники, за да ограничи отпадъците.
Седмицата на модата във финансово трудни времена
Седмицата на модата в Лондон се провежда в бурно време за британската модна индустрия, на фона на търговските бариери след Brexit и кризата с разходите за живот в страната. Трудната икономическа ситуация дори накара някои начинаещи дизайнери да поставят под въпрос жизнеспособността на инвестициите в британски модни събития.
Още: Апетитът към евтини дрехи: Задава ли се краят на бързата мода?
Изгряващата звезда Дилара Финдикоглу влезе в заглавията на вестниците миналия септември, след като отмени ревюто си дни преди събитието по финансови причини.
Индустрията, в която са заети близо 900 000 души в Обединеното кралство и която допринася с 21 млрд. паунда (26 млрд. долара) за британската икономика, е изправена пред "невероятно трудни времена", заяви пред АФП директорът на събитието Каролин Ръш, цитирана от БГНЕС.