На 25 юни се навършват 11 години от смъртта на 50-годишната поп легенда Майкъл Джексън.
Известен като „Кралят на попа” американският певец, танцьор и шоумен Джексън се превърна в олицетворение на цяла музикална епоха в музикалната индустрия
Джако, както го наричаха феновете му по света е роден в Индиана, близо до Чикаго, на 29 август 1958 г. като осмо от десет деца в афро-американско семейство от работническа класа.
Той израства в семейство, което се интересува от музика.
Бащата на Джексън създава музикалната група Jackson 5 през 1964 г., когато Майкъл е едва на шест години. Групата обединява братята в семейството и обикаля клубове и барове, изпълнявайки своя микс от хитове за компанията Мotown.
Младият Джексън прикова вниманието на зрителите по време на изпълненията им и през 1968 г., когато групата подписва договор с Motown records.
По време на бума на диско-ерата Джексън започва соловата си кариера през 1971 г., докато е в Motown Records, и се издига до соло изпълнител с петия си студиен албум „Off the Wall”. Албумът стига до номер четири в класацията топ 10 в САЩ и е продаден в над милион копия по целия свят.
До 80-те години Джексън печели три американски музикални награди за самостоятелното си творчество, награда „Грами“ за най-добро вокално изпълнение на мъжки R&B хит.
Майкъл Джексън стана най-известният поп певец в света след излизането на неговия солов албум „Трилър” /„Thriller”/, който се издигна до номер едно по продажби на албуми и остана на първо място в класациите в продължение на близо 37 седмици.
„Трилър” записа Джексън в Книгата на рекордите на Гинес със 110 милиона продажби в световен мащаб и освен едноименната песен включваше хитове като „Бийт ит” и „Били Джийн”.
През 1983 г. в телевизионна програма, посветена на Motown, Джаксън изпълнява танцовиата си стъпка Moonwalk /Лунна походка/, която се превръща в негова „запазена марка”
Джаксън подкрепяше каузи като расовата интеграция, екологията и борбата с предразсъдъците и несправедливостта с песни като „Човекът в огледалото“, „Черно или бяло“, „Лекувай света“, „Песен за Земята“ и „Те не се интересуват от нас“.