Еуфорията покрай наградата "Оскар" за документалния филм "Навални", чието създаване ключова роля има и българският разследващ журналист Христо Грозев, е разбираема, макар и да се чуват гласове, че цялата церемония е силно политизирана.
Още: Световните знаменитости, които загубихме през 2024 г.
Още: Расте подкрепата за Блейк Лайвли след жалбата ѝ за сексуален тормоз
Дори и така да е, на най-голямата американска филмова сцена на 13 март се качи българин, името му бе произнесено на живо, екипът му благодари и уточни, че без него филмът за Алексей Навални нямаше да съществува.
Макар и до момента българин да не е получил "Оскар" за художествени постижения, не са малко нашите сънародници, които са били част от екипа на наградени филми. Понякога имаме българско присъствие дори само като песен - например "Полегнала е Тодора", която звучи в откриващата сцена на "Баншите от Инишерин". Актрисата Мария Бакалова само преди 2 години бе първата българска актриса с номинация за "Оскар" за поддържаща ѝ роля в "Борат 2". Тогава конкурентки ѝ бяха Глен Клоуз, Оливия Колман, Аманда Сайфред и Юн Ю-джуни.
Отново през 2021 г. продукцията "Дълбоко усещан" с българско участие се бори за "Оскар" за най-добър късометражен филм. Асоциирани продуценти на филма са проф. д-р Илиян Иванова и д-р Дана Проданова. Сценарист и режисьор е Дъг Роланд, а изпълнителен продуцент - Марли Матлин, пише БТА.
Още: От страх да не бъде отровен: Пъф Деди отказва да се храни в затвора
Още: Жан-Клод Ван Дам: Загубих връзка с децата си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мъж, който твърди, че е син на Джей Зи, разкри защо рапърът бяга от тест за бащинство
Още: Мариан Бачев хвана "Стани богат" в досадна правописна грешка (СНИМКА)
Христо Грозев, сн. Getty Images
Първият българин, качил се на сцената на "Долби Тиътър" в Лос Анджелис, е Димитър Маринов. През 2019 г. "Зелената книга" на режисьора Питър Фарели спечели наградата "Оскар" в категорията за най-добър филм на 91-вата церемония за връчване на статуетките. В него актьорът изпълнява второстепенната роля на музиканта Олег. На церемонията на 24 февруари 2019 г., при обявяването на наградата, заедно с целия екип на филма, Димитър Маринов се качи на сцената с българското знаме, затъкнато в джоба на костюма му.
Два филма на Теодор Ушев са били близо до награда "Оскар". На 24 януари 2017 г. Асошиейтед прес и Би Би Си съобщиха, че късометражният анимационен филм "Сляпата Вайша" по едноименния разказ на писателя Георги Господинов е номиниран за "Оскар" за късометражен анимационен филм. Номинираните 5 филма са подбрани сред 69 претенденти. В тази категория са номинирани и филмите "Време на заем" на Андрю Коутс, "Крушов сайдер и цигари" на Робърт Вели и Кара Спелър, "Перла" на Патрик Осбърн и "Свирчо" на Алън Бариларо и Марк Зондхаймър, който печели "Оскар"-а. През 2019 г. филмът на Теодор Ушев "Физика на тъгата" е включен в краткия списък за наградите "Оскар". От 92 филма в предварителната селекция са избрани 10, един от които е "Физика на тъгата" по едноименния роман на Георги Господинов. Филмът не получава номинация за "Оскар".
Още: Леонардо ди Каприо налива милиони в испански диаманти
Още: Актрисата Блейк Лайвли обвини режисьор в сексуален тормоз
До 2017 година "Консервфилм" на аниматора Златин Радев е единствената българска номинация за "Оскар" за късометражен филм. Късометражката от 1990 г. е носител на повече от 20 награди, а за награда "Оскар" е номиниран през 1991 г. През 2010 г. български филм достига до "полуфинала" на "Оскар"-ите в конкуренция с 65 заглавия от цял свят. "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" на режисьора Стефан Командарев по едноименния роман на Илия Троянов е сред деветте претендента за номинации за чуждоезичен "Оскар". БНТ е копродуцент на филма. Филмът не е включен в окончателния списък от пет номинации.
Теодор Ушев, сн. Getty Images
Двама българи са били отличавани с "Оскар" за научни и технически постижения и визуални ефекти.
Първият е Георги Боршуков - експерт по специални ефекти в киното, който през 1997 г. по време на специализацията си в САЩ е поканен да стане част от екипа за визуалните ефекти на филма "В какво се превръщат мечтите". Продукцията печели "Оскар" за "най-добри визуални ефекти" на 21 март 1999 г. Георги Боршуков е един от участниците и в екипа, работил по ефектите за филма "Матрицата", който на 26 март 2000 г. печели четири награди "Оскар", като едната е за най-добри визуални ефекти. На 2 март 2001 г. и на 7 февруари 2015 г. Георги Боршуков заедно с Ким Либрери и Дан Пипони получават "Оскар" (сертификат) съответно за техническо постижение за разработване на система за генериране на изображения, позволяващи хореографирано движение на камерата чрез реконструирани с компютърна графика дакери и за технологията Universal Capture на компанията "Esc Entertainment". Георги Боршуков е част и от екипите, работили по визуалните ефекти на филмите "Матрицата: Презареждане", "Матрицата: Революции", "Мисията невъзможна", "Дълбока синева" и "Майкъл Джордан на макс".
На 11 февруари 2017 г. в Лос Анджелис българинът Владимир Койлазов - тогава главен технически директор и съосновател на софтуерната компания "Chaos Group", получава плакет с гравирана фигура на статуетката "Оскар" за цялостния си принос в категорията "Научни и инженерни технологии" за оригиналната концепция, дизайн и прилагане на технологията V-Ray, която е използвана в продукции като "Игра на тронове", "Доктор Стрейндж", "Дедпул" и други. Академията присъжда наградата на новатори, чиито "изобретения допринасят значително за качеството на кинопродукциите".