Съвременното общество отдавна спори дали компютрите - с огромните си възможности, които ни дава, не ни отнемат удоволствието от книгите. Споровете за това колко трябва да четат младите и колко време отделят пред екраните е безкраен и най-вероятно никога няма да намери своя окончателен отговор.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Видео от 1992 г. обаче дава интересен поглед върху мнението на Бил Гейтс - един от основните "виновници" да живеем в настоящите информационни времена. Запитан по време на интервю с какво компютрите са по-добри от книгите от една видимо скептична журналистка, Гейтс все пак запазва спокойствие и се опитва да обясни съвсем ясно.
Още: НСИ обяви колко книги са издадени през 2023 г., средният тираж е под 800
С какво компютрите са по-добри от книгите?
This was Bill Gates' response to why we need computers over books, 1992 pic.twitter.com/HlTp8DDnri
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
— Historic Vids (@historyinmemes) September 4, 2024
- Какво могат компютрите, което книгите не могат? Не е ли това най-добрият интерактивен процес - да седнеш и да четеш книга? - пита дамата. А Бил Гейтс отговаря:
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
- Не, не е. Изобщо не е. Няма как да научите нещо за музикален инструмент, ако само го гледате.
- Е, започвате да го слушате тогава - упорства журналистката.
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
- Не, може би бихте искали да прочетете повече, да го посочите и да го чуете как звучи. Може би да посочите към точно определена струна, за да разберете точно тя как звучи. Или да кажем, че изучавате човешкото тяло. Може би бихте искали да увеличите на определна зона, да видите анимация, за да разберете как функционира. Или пък да кажем химията - ако искате да видите как точно се свързват съединенията.
Така че идеята е, че имаме възможността да вземем текст и снимки, звуци, анимации и да ги гледаме заедно на едно място. Така можем да се движим в собствен ритъм, да научим повече детайли, да прескочим нещо, да накараме компютъра да ни "препита", за да видим дали действително сме разбрали прочетеното. Това е много по-висока степен на интеракция от тази, която ни дава книгата.
Още: След 5 години: Бил Гейтс разкри как точно изкуственият интелект ще промени живота ни (ВИДЕО)