Авиоиндустрията е един от най-бързоразвиващите се отрасли в световен план. Според анализ на компанията за кредитно застраховане "Кофас", въпреки инцидента с немския превозвач Germanwings, нискотарифните компании се очаква да не загубят съществено позициите си, а конкуренцията при тях ще се увеличава.
Да се позоционира добре на пазара и да отговоря на нуждите на клиентите е целта и на Wizz Air, която се утвърждава като най-голямата нискотарифна авиокомпания в Централна и Източна Европа. През май тази година превозвачът въведе различни нови услуги, сред които фискирани места, и представи на клиентите си зрелия период в развитието на Wizz Air.
Преди 11 години искахме да предлагаме евтини полети, достъпни за всички. Сега ситуацията се промени и това не стига. Хората свикнаха да пътуват евтино със самолет и е нужно да им предложим допълнителни неща. Това обясни главният изпълнителен директор на Wizz Air Йозеф Варади по време на спациална пресконференция по повод 11-годишнината на авиопревозвача.
Обновен външен вид
"Да бъдеш зряла компания значи да имаш различния цели. Ние бяхме млад конкурент и трябваше да привлечем вниманието на потребителя, затова избрахме и розовото. Вече сме зрели, хората познават нашата марка и не е нуждно да сме толкова цветни”, обясни официален представител на Wizz Air, пред Actualno.com.
На 19 май Wizz Air представи първия си ребрандиран самолет. Най-общо казано намалява розовият цвят за сметка на изчистеното бяло. Очаква се целият процес на процес на преход и пребоядисване да отнеме около 4-5 години.
Снимка: Actualno.com
Фиксираните места в самолетите са нововъведение за нискотарифната компания от Източна Европа на фона на конкуренцията сред авиокомпаниите от ниския ценови клас. Миналата година Ryanair представи места с номера в самолетите си, които могат да се променят срещу определена такса. EasyJet има такива от около 2 години, а наскоро фиксирани места въведе и Monarch. Подобни допълнителни услуги са предимно запазени за бизнес клиентите, но от Wizz Air твърдят, че нямат конкретна цел да се фокусират специално на тях. Въпреки това обаче, те представиха и още една екстра, типична за “по-разглезения” пътуващ. Това е тарифата Plus Fare, която включва 32 кг чекиран багаж, по-голям салонен багаж, както и чек-ин на летището. Опцията е допълнителна към основната тарифа Basic Fare.
Кадри
Wizz Air е компания, която изтъква младостта на екипажа си и подчертава този факт. Осъзнавайки нуждата от квалифицирани кадри, компанията разработва планове да представи програма за обучение на пилоти. Заявления за участия в кадетската програма се приемат от цяла Европа, като фокусът е върху Централна и Източна Европа. Официално занятията ще започнат през септември тази година.
Снимка: Actualno.com
Полети
През 2015 година Wizz Air ще лети до 5 нови дестинации от летище София. Маршрутите от нашата страна, увеличени с полети до Италия, Германия и Швейцария, вече ще наброяват 27. Wizz Air счита България за един от най-бързо развиващите се пазари за компанията, заедно с Македония и Румъния. Все пак скоро едва ли ще видим директен полет от София до Будапеща, където всъщност е базирана унгарската авиокомпания. Въпреки че преди 2 години такъв маршрут беше пуснат, компанията го спря. “Един ден се надяваме да имаме полет от София до Будапеща”, коментира въпроса пред Actualno.com Йозеф Варади.