Американската стартъп компания Hyperloop One, която разработва авангардната концепция за свръхбърз пневматичен влак "Хиперлуп", направи успешно първия пълен тест на своята система за задвижване в условия на технически вакуум. Концепцията за "Хиперлуп" се състои в това пътниците да се настаняват с специални капсули, които се поддържат във въздуха благодарение на магнити в тръба с ниско налягане, като развиваната скорост е заложено да стига до 1 200 км/ч. Идеята за такъв принцип на движение съществува теоретично отдавна, но през 2013 година беше стартирана на практика от милиардера Илън Мъск, които е двигателят зад електромобилите "Тесла" и ракетата носител SpaceX.
Още: Yettel вече приема предварителни поръчки на дългоочакваната серия Samsung Galaxy S25
Още: А1 приема предварителни поръчки за новата серия Samsung Galaxy S25
"Hyperloop One осъществи това, което никой досега не е осъществявал успешно, като извърши за пръв път тест на прототип в реален размер на системите Hyperloop", каза съоснователят и ръководител на компанията Шервин Пишевар, предаде БГНЕС.
Тестът е осъществен в комплекса DevLoop в пустинятя близо до Лас Вегас, щата Невада, още на 12 май, но резултатите се обявявят сега. Тестовото устройство е успяло да се издигне над релсите в продължение на малко повече пот 5 секунди благодарение на магнитна възглавница и е достигнало скорост от 112 км/ч., съобщава компанията. Този път Hyperloop One тества двигателят, вакуумната помпа, магнитната поддръжка и електромагнитната спирачка.
"This is our Kitty Hawk moment," Hyperloop co-founder Shervin Pishevar says of a successful test in the Nevada desert. pic.twitter.com/MEXePkvIYJ
Още: Защо А1 запазват цените на основните месечни такси тази година?
— CBS Los Angeles (@CBSLA) 12 юли 2017 г.
Компанията обяви, че е конструирала прототип на капсула от алуминий и карбонови влакна за транспортиране на хора и товари в тубите. Капсулата е с размер 8,5 метра, се уточнява в съобщението. В момента през няколко компании, една от които е "Хиперлуп Траспортейшън Технолоджис" на Дирк Алборн, се разработват тестови трасета за тръбата на влака.
Още: Netflix вече има 300 млн. абонати
Сред инвеститорите на компанията са френската жп компания SNCF, американският конгломерат "Дженерал Електрик", независимата руска фондация RDIF и дубайската пристанищна компания DP World Group.
Идеята за свръхбърз пневматичен влак се ражда още в началото на XIX век, като някои работещи варианти функционират през същото столетие в Лондон и Ню Йорк. Няколко неуспешни проекта, част от които държавни, се раждат и през XX век.
Още: Испания пуска изкуствен интелект, казва се "Алиа"