Американски учени са разработили нанопрепарат, който въздейства директно върху агресивните ракови клетки на млечните жлези без странични ефекти за организма. Резултатите от изследванията са публикувани през юни в списание „Advanced Therapeutics“.
Още: За свободата да останем винаги свързани
Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството
Учени от университета в Арканзас, ръководени от доцентът в Катедрата по химия и биохимия Хасан Бейзави, твърдят, че веществото е ефективно срещу най-агресивния и смъртоносен злокачествен тумор на гърдата.
Той не съдържа нито един от трите вида рецепторни протеини - естроген, прогестерон и човешки епидермален растежен фактор II. Това означава, че не може да се лекува с терапия, насочена към рецепторите. Химиотерапията също невинаги помага, тъй като този рак бързо образува метастази в цялото тяло и най-често изисква хирургическа интервенция.
"С изключение на рак на кожата, ракът на гърдата е най-честата форма на рак при американските жени", каза Бейзави. „Както знаем, хиляди жени умират от рак на гърдата всяка година. Пациентите с тройни отрицателни клетки са особено уязвими, поради токсичните странични ефекти от единственото одобрено лечение за този вид рак. Решихме този проблем чрез разработване на съвместна формула, която е насочена към раковите клетки и няма ефект върху здравите клетки. "
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
По своята химическа структура препаратът принадлежи към нов клас наноматериали, наречени органометални рамки с лиганди. Лигандите са молекули, които са свързани с други молекули чрез взаимодействия между донор и приемник.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Лабораторията „Бейзави“ вече няколко години разработва методи за фотодинамична терапия като по-безопасна алтернатива на химиотерапията и хирургическата намеса.
Методът се основава на неинвазивен подход, основан на действието на фотосенсибилизиращите вещества. При облъчване със светлина те генерират активни форми на кислород, които убиват раковите клетки, без да причиняват вреда на нормалните клетки. Този метод има значително по-малко странични ефекти в сравнение с химиотерапията.
Изследователите също така са проучили и възможностите за комплексно използване на нова система за доставяне на лекарства с помощта на магнитно-резонансна терапия (МРТ) и флуоресценция, която може да проследява движението на лекарства в тялото и да следи напредъка на лечението.
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Авторите вярват, че разработеният от тях метод ще премахне химиотерапията, на каквато днес се подлагат 80 % от пациентите с този вид рак на гърдата. В терапията се използват силно токсични лекарства - антрациклини и доксорубицин, които имат изключително негативен ефект върху сърцето и много други сериозни странични ефекти.