От ръководството на социалната мрежа Twitter съобщиха, че през втората половина на 2016 г. са били блокирани 376 890 потребителски акаунта за „разпространение на тероризъм“. Това бележи увеличение с 60% на закритите профили в сравнение с предишния шестмесечен период, съобщава AFP.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Така от август 2015 г., когато компанията предприе нови усилия за борба с онлайн екстремизма, са закрити общо 636 248 акаунта.
Съобщенията за нови закрити профили идват на фона на нов натиск от страна на правителства по света Twitter да предприеме нови мерки за борба с джихадисти и други екстремисти, използващи платформата за организиране на нападения.
В същото време от компанията посочиха, че запитванията на правителството за достъп до потребителска информация са се увеличили със 7% в сравнение с първата половина на миналата година, но засягат 13% по-малко профили. Наблюдава се увеличение с 13% и на молбите за премахване на съдържание. Те обаче засягат 37% по-малко профили.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
От Twitter за първи път съобщиха и че работят в партньорство с изследователската група „Лумен“, с която поддържат каталог на премахнатата информация от своето съдържание. От социалната мрежа обявиха, че работят заедно с организацията от 2010 г.
„Освен ако не сме възпрепятствани да го направим, когато премахва съдържание в определена страна Twitter ще продължава да осигурява копие от молбите на „Лумен“, така че всеки да може да види какъв вид съдържание е било премахнато и кой е подал молбата“, посочиха от социалната мрежа.
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Тя ще показва и кога съдържание на журналисти или медии е било отстранено. „Като се има предвид притеснителната международна тенденция различни правителства да нарушават свободата на медиите, ние искаме да хвърлим светлина върху тези искания“, посочиха от Twitter. По тяхна информация досега са получили 88 правни искания за премахване на съдържание, публикувано от журналисти или медии, но „с малки изключения в Германия и Турция“ на тях не е отговорено.
„Например, ние бяхме принудени да ограничим тиутове, разпространяващи графични изображения след терористични атаки в Турция в отговор на съдебно разпореждане“, заявиха от компанията.