Падането на роуминга в ЕС, включително в България, от 15 юни тази година е считано за добра новина. Но има и негативни аспекти за потребителите - или поне такива, които със сигурност ще бъдат счетени за негативни.
Още: Мъск: Това ще върне 10 часа от живота ви
Още: Хората се вежливи с ChatGPT, за да не въстанат роботите: Това струва милиони долари допълнително
Оказва се, че мобилните оператори, включително в България, ще могат да определят кога потребителите злоупотребяват с услугата "роуминг" т.е. кога предимно ползват нея за по-дълъг период от време. Ако има "доказана" злоупотреба, ще следва налагане на наказателни такси. Това поясни председателят на Комисия за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков пред Actualno.com.
На изричен въпрос на Actualno.com относно наказателните такси, председателят на КРС заяви, че те трябва да бъдат предварително публично посочени т.е. не може да има надценка по усмотрение на оператора спрямо индивидуален случай.
За да бъде обвинен някой клиент в злоупотреба, операторът задължително трябва да го е наблюдавал поне 4 месеца. Това е описано в Регламент 2286 за изпълнение на общоевропейското споразумение за падане на роуминга – чл. 4, параграф 4. Операторът трябва задължително да информира абоната си, че има съмнение за злоупотреба или неправомерно ползване на предоставена услуга. В 14-дневен срок от уведомлението, ако клиентът докаже, че е имало някаква причина за поведението му, няма да има последици за него, подчерта Веселин Божков.
Още: Повече мегабайти за клиентите на Yettel, пътуващи в Швейцария и Монако
Още: А1 с променено работно време през великденските празници
Как ще се решава дали злоупотребяваме с роуминга, пред кого ще можем да обжалваме наказателни такси - научете в Expert.bg.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Smart Fit от Yettel – първата крачка към активния начин на живот
Още: Пробив: Имплантираха най-малкото изкуствено сърце в света (СНИМКИ)