В края на 80-те години на XV век Леонардо да Винчи скицирал в своя парижки ръкопис чертеж на едноместен вертолет, задвижван от "въздушен винт". Може би сте виждали тези рисунки и сте се чудили дали такъв апарат някога би могъл да излети. Сега знаем отговора – италианският гений е бил прав.
Още: Новини около българския суперкомпютър (СНИМКИ)
Инженери на Университета на Мериленд от 2019 разработват и тестват хеликоптер, базиран на чертежи на Леонардо да Винчи като част от конкурс за дизайн. В крайна сметка членът на екипа Остин Прете е създал дрон, наречен Crimson Spin, реализирайки идеята на ренесансовия майстор.
Leonardo da Vinci / Public Domain
Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца
Прете и колегите му били скептични в началото, но отношението им се променило, когато компютърната симулация, а след това 3D отпечатаният модел показали обещаващи резултати.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Ренесансовите строителни материали - дърво, естествени тъкани и кожа - са твърде плътни и тежки за летателни апарати, но съвременните дизайнери имат достъп до материали като алуминий, пластмаса, както и електрически двигатели, батерии и компютърни системи за управление, които направили възможно конструирането на въздушния винт.
Прета е успял да създаде устройство, чиито четири витла с форма на тирбушон се захранват от батерии и електрически двигатели, а не ръчно, както е предлагал Да Винчи. Чрез промяна на скоростта на въртене на витлата дронът може да се накланя и завива.
Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Вдъхновеният от Леонардо дрон може да излита и да се движи във въздуха, докато необичайните му витла генерират нехарактерен за дроновете шум, по-скоро като звук от работеща бормашина.
Изследователите отбелязват, че подобно устройство едва ли скоро ще може да доставя колети от Amazon или да снима на голяма надморска височина. Основното е, че механизмът на Да Винчи работи и в бъдеще, въз основа на неговата идея, е възможно да се създаде устройство, достатъчно голямо, за да превозва човек.