Русия, Китай, Иран и Северна Корея извършват редовно кибератаки по политически, икономически и други причини, а целите на тези държави могат да се променят периодично. До този извод е стигнал Съветът на икономическите съветници към Белия дом.
Още: Новини около българския суперкомпютър (СНИМКИ)
Според специален доклад на съвета, заплахите в киберпространството са разделени на шест големи групи, първата от които включва посочването на конкретни държави, застрашаващи киберсигурността на САЩ. Като "основни държави" биват посочени Русия, Китай, Иран и Северна Корея, информира БГНЕС.
"Тези групи финансират, като често и участват в извършването на комплексни, целенасочени атаки. По правило националните правителства се ръководят от политически, икономически, технологични и военни причини и си поставят различни цели, които могат да варират спрямо времевия период", се казва в текста на документа, който е съставен чрез използването на информация от националните разузнавателни служби на САЩ.
В него се отбелязва още, че горепосочените страни имат възможността да упражняват "индустриален шпионаж". "Ако имат нужда от финансови средства, те могат да извършат (кибер)атаки, включващи искане на откуп и електронна кражба на средства", смята Белият дом.
Още: А1 вече предлага Apple Watch Ultra 2, Series 10 и SE с Extra SIM – без такса за първите 3 месеца
Икономическите съветници припомнят и за случая с руската компания "Лаборатория Касперски", чиито продукти наскоро бяха забранени за използване в американските правителствени мрежи, тъй като според американските власти представляват заплаха за националната сигурност. "Този пример демонстрира изключително добре необходимостта от намаляване на зависимостта от чуждестранни средства за гарантирането на киберсигурността", коментират от съвета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
В доклада като други групи източници на киберзаплахи са обозначени още корпорациите/конкурентите, хактивистите, организираните престъпни групи, "опортюнистите" и служителите на фирмите, които желаят да се възползват или отмъстят за уволнението си.