Учените от Казанския национален изследователски технически университет „Туполев“ (КАИ) са проектирали свръхзвуков летателен апарат за междуконтинентални полети в стратосферата. Това става ясно от документ, публикуван на сайта на руското патентно ведомство, пише РИА Новости.
Още: Yettel отбелязва 15% ръст в продажбите на мобилни телефони през 2024 г.
Още: Има ли теч на данни? DeepSeek остави отворена база данни с над 1 млн. реда
Стратолетът ще се състои от фюзелаж с крила, хоризонтални контролни повърхности отпред и отзад, комбиниран ракетен или въздушно-ракетен двигател, работещ на кислород, и ускорителен блок, към който ще бъдат закрепени два газотурбинни двигателя и обтекател на фюзелажния двигател. Устройството ще има овално крило, прикрепено чрез два резервоара за гориво към краищата на крилата на стратолета.
Както отбелязват разработчиците, предложеното от тях техническо решение ще позволи да се създаде машина, която ще се отличава от чуждестранните конкуренти с увеличено полезно натоварване и съкратено време за полет. Най-близък чужд аналог е проектът на британския многоцелеви безпилотен космолет Skylon на компанията Reaction Engines Limited, който се очаква да полети в средата на 20-те години.
Но британският апарат има недостатъци, отбелязват инженерите: ниска икономичност на комбинирания двигател при дозвукови и ниски свръхзвукови скорости, излишно тегло, което води до увеличаване на площта на крилата на самолета, стартиращ от хоризонтално ускоряване на земята. Освен това машината ще изразходва много време за ускоряване и отлепване от пистата или все пак ще прибягва към помощта на стартови колички.
Още: Rakuten Viber утвърждава позицията си на супер приложение с нови продукти и разширени функции
Още: Визуален урок по киберсигурност: изложба разкрива лицето на онлайн измамите
Руският стратолет е успял да избегне тези недостатъци благодарение на двустепенен принцип на полета. Това ще намали теглото на горивото в последната степен, а полезното натоварване ще се увеличи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По-изгодни пътувания по света с обновените роуминг пакети Roam&Surf Traveler от Yettel
Овалната форма на крилата от ускорителния блок ще осигурява голям ъгъл и съответно ще придаде допълнителна подемна сила. По такъв начин ще се съкрати времето, от което лайнерът ще има нужда за излитане. При това двустепенният принцип на полет ще позволи да се приложат мощните двигатели, закрепени на възвръщаемия ускорителен блок.
В отговор на Илон Мъск?
Освен от британците, възможността за приложение на космически кораби за полети на Земята се изучава активно от компанията на Илон Мъск SpaceX. Известно е, че тя разработва ракетата BFR (Big Falcon Rocket), планирана за полети до Марс, така и за скоростни прелети от една точка в друга. Самият Мъск твърди, че до повечето места на Земята може да се стигне за по-малко от 30 минути или за по-малко от час, при това билетът ще струва като за самолет в икономична класа.
Още: Заради мощна кибератака: Китайският чатбот DeepSeek има проблем с регистрацията на нови потребители
Още: Австралия предупреди да се внимава с китайския чатбот DeepSeek
Сега изпитания преминава корабът Starship, който ще стане втора степен на BFR. В началото на май прототипът успя да завърши успешно полет и да се приземи в щата Тексас. Преди това корабът се взриви по време на тестове.
Граждански „свръхзвук“
Освен ракетите, водещите научни държави не се отказват от идеята за създаване на свръхзвуков авиолайнер. Но това е далечна перспектива според Михаил Гордин, директор на Централния институт за авиационно моторостроене „Баранов“.
По мнението му такива машини ще се появят през 40–50-те години и ще превозват бизнесмени между водещи делови центрове по света.