Множество Android приложения безмилостно поглъщат батерията на телефона дори когато екранът е изключен. По тази причина изследователи от Университета Пердю създадоха иновативен инструмент, с който да ги затварят.
По думите на специалистите от университета лошо държащите се приложения са в състояние да отнемат до 30% от батерията на Android телефона, докато собственикът му смята, че те са приспани. „При 45,9% от дневната консумация на батерията, докато екранът е изключен, 28,9% се дължат на приложенията, които често се събуждат и работят във фонов режим“, обясняват от университета.
С HUSH, създаден от екипа на Пердю и пуснат в GitHub, бихте могли да си спестите почти половината от иначе употребяваната енергия от телефона ви.
Според електроинженера професор Чарли Ху проблемът се състои в допусканите от разработчиците грешки при употребата на Android wakelocks. В резултат на това, ако дадена апликация се събуди, за да извърши нещо полезно, докато телефонът не е активен, след това устройството не може да се върне към режима си на покой.
Докато са търсели решението на проблема, Ху и колегите му са се опитали да вземат под внимание и поведението на потребителите. Например при употребата на тежки приложения като Facebook хората не биха били особено щастливи, ако всеки път, когато отключат телефона си, им се налага да чакат, докато се заредят всички пропуснати статуси.
HUSH идентифицира безполезните за потребителя фонови дейности. След засичането на нежеланите дейности, приложението успява да ги потисне, така че да спести напразното изтичане на батерия.
Скорошно проучване, представено миналата седмица на ACM конференцията – MobiCom 2015, всъщност е продължение на изводите от 2012 г. относно wakelock бъговете. Първоначалното проучване се спира върху кода на отделните приложения, докато сегашното разглежда поведението на телефоните „в дивото“.
За да идентифицират разпространителите на лошо wakelock поведение, изследователите от Пердю са работили съвместно с Intel и с Mobile Enerlytics. По този начин те са имали възможността да изучат поведението на 2 000 Samsung Galaxy S3 и S4 телефона в 61 държави.
Автор: Кристина Кацарска, Софтуерен университет