Стратегиите за атака на сокола скитник, които се използват при управляемите ракети, може да бъдат използвани за създаване на мини дронове, способни да унищожават дронове, летящи в забранени зони като летища или райони над затвори.
Още: Отговори на най-ефективното руско оръжие в Украйна: НАТО си хареса няколко проекта (ВИДЕО)
Още: Yettel добавя нова марка в портфолиото си от смарт часовници
За изследване по темата, публикувано от Американската академия на науките /PNAS/, учени от Оксфордския университет във Великобритания са използвали миниатюрни GPS приемници и камери. Те са успели да проследят всички маневри на соколите, за да уловят плячката си. След това учените са използвали получените данни в математическа симулация, с която са разкрили системата за проследяване, използвана от птиците, за да засекат плячката си, пише БГНЕС.
"Соколите са ловки и бързи летящи хищници, а камерите и GPS устройствата са позволили да се покаже как засичат и проследяват движещи се цели, които се опитват да ги избегнат", обяснява проф. Греъм Тейлър от факултета по зоология в Оксфордския университет.
Изследването му в началния си етап е било финансирано от американските ВВС. "Забележителното е, че соколите се държат по същия начин, по който и повечето управляеми ракети“, казва ученият.
Още: А1 вече предлага новата серия OPPO Reno13
Още: А1 България проучва приложенията на 6G технологиите за устойчивостта като част от ЕС проект
Следващият етап е да се приложат резултатите от това изследване за създаването на нов тип дронове, които да са способни да засекат други дронове, които летят незаконно в близост до летища, затвори и други забранени за полети зони.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!