Бившият служител на АНС Едуард Сноудън заяви, че е било "безразсъдно" службите в САЩ да създават слаби места в американските смартфони, които биха могли да се използват от всеки хакер. Той сподели това в Twitter като коментар на новите публикации на "Уикилийкс" за методите на кибершпионажа, използвани от ЦРУ, пише БГНЕС.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
„Отчетите на ЦРУ показват, че правителството на САЩ е създавало уязвимости в американските продукти, а след това съзнателно е запазвало тези слаби места. Защо това е опасно? Защото и досега слабите места не са затворени, всеки хакер може да използва оставените от ЦРУ пролуки в системите за сигурност, за да хакне който и да е iPhone в света", казва Сноудън.
Едуард Сноудън отбелязва още, че публикуваните от „Уикилийкс” материали изглеждат достоверни. "Все още изучавам публикацията, но това, което пуснаха „Уикилийкс” е наистина важно”, отбелязва бившият сътрудник на АНС.
Снощи "Уикилийкс" публикува близо 9000 документа на ЦРУ, определяни като най-мащабното изтичане на секретни материали. Документите показват, че през годините ЦРУ е създало над 1000 системи със зловреден софтуер – вируси, програми тип „троянски кон“ и друг софтуер, който може да прониква и поема контрол върху различни видове електроника. Цели на хакерите на ЦРУ са продукти, работещи под iOS - например iPhone, както и продукти със системи Android. Съвместно с британското разузнаване, ЦРУ са намерили начин да проникват в смарт телевизорите Samsung, които могат да бъдат превърнати в микрофони, както и дори в личния телефон на американския президент Доналд Тръмп. Организацията е установила и методи за хакване на електрическите системи на автомобили и товарни камиони, с което потенциално биха могли да ги контролират.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Според „Уикилийкс“ чрез проникването в смартфони ЦРУ може да стигне до популярни приложения като WhatsApp, Signal, Telegram, Weibo и Confide.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Посочва се също така, че ЦРУ не са единствените, които притежават този вид софтуер, т.е. той може да е попаднал в ръцете и на други хакери. „Много от слабостите, използвани в киберарсенала на ЦРУ, са широко разпространени и някои може вече да са били открити от конкурентни разузнавателни агенции или киберпрестъпници“, казват от „Уикилийкс“.