Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сноудън счита, че заради ЦРУ всеки с възможности може да хаква популярни технологии

08 март 2017, 09:06 часа • 3712 прочитания

Бившият служител на АНС Едуард Сноудън заяви, че е било "безразсъдно" службите в САЩ да създават слаби места в американските смартфони, които биха могли да се използват от всеки хакер. Той сподели това в Twitter като коментар на новите публикации на "Уикилийкс" за методите на кибершпионажа, използвани от ЦРУ, пише БГНЕС.

„Отчетите на ЦРУ показват, че правителството на САЩ е създавало уязвимости в американските продукти, а след това съзнателно е запазвало тези слаби места. Защо това е опасно? Защото и досега слабите места не са затворени, всеки хакер може да използва оставените от ЦРУ пролуки в системите за сигурност, за да хакне който и да е iPhone в света", казва Сноудън.

Едуард Сноудън отбелязва още, че публикуваните от „Уикилийкс” материали изглеждат достоверни. "Все още изучавам публикацията, но това, което пуснаха „Уикилийкс” е наистина важно”, отбелязва бившият сътрудник на АНС.

Снощи "Уикилийкс" публикува близо 9000 документа на ЦРУ, определяни като най-мащабното изтичане на секретни материали. Документите показват, че през годините ЦРУ е създало над 1000 системи със зловреден софтуер – вируси, програми тип „троянски кон“ и друг софтуер, който може да прониква и поема контрол върху различни видове електроника. Цели на хакерите на ЦРУ са продукти, работещи под iOS - например iPhone, както и продукти със системи Android. Съвместно с британското разузнаване, ЦРУ са намерили начин да проникват в смарт телевизорите Samsung, които могат да бъдат превърнати в микрофони, както и дори в личния телефон на американския президент Доналд Тръмп. Организацията е установила и методи за хакване на електрическите системи на автомобили и товарни камиони, с което потенциално биха могли да ги контролират.

Според „Уикилийкс“ чрез проникването в смартфони ЦРУ може да стигне до популярни приложения като WhatsApp, Signal, Telegram, Weibo и Confide.

Посочва се също така, че ЦРУ не са единствените, които притежават този вид софтуер, т.е. той може да е попаднал в ръцете и на други хакери. „Много от слабостите, използвани в киберарсенала на ЦРУ, са широко разпространени и някои може вече да са били открити от конкурентни разузнавателни агенции или киберпрестъпници“, казват от „Уикилийкс“.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес