Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Смартфоните ни могат да бъдат хакнати заради сензори за движение

13 април 2017, 08:51 часа • 4468 прочитания

Все по-широкото използване на фитнес и игрални приложения доведе до обзавеждането на смартфоните ни и други мобилни устройства с над 25 сензора – от камери до акселерометри и жироскопи, които регистрират всяко кликане, скролване и могат да разчетат и запаметят индивидуалния метод, по който движим пръстите си по екрана. Именно жироскопите, основани на ефекта на Кориолис за засичане на ускорението, се оказват слабото звено в „умните ни устройства“, което ги прави податливи на кибератаки.

Още: От 28 декември: Единно зарядно за телефони и таблети в ЕС, скоро и за лаптопи

Още: Холивудско кино у дома с Yettel и SkyShowtime

Експерти в сферата на киберсигурността предупреждават, че инсталирането на приложения и влизането в определени страници в интернет може да вкара в телефона ни хакерски кодове, които да получат достъп до сензорите за движение в мобилните ни устройства и да превърнат в детска играчка копирането на индивидуалния метод, по който движим пръстите си по тъчскрийна. По този начин хакерите могат да изземат и използват цялата ни лична информация.

„Много от тези сензори се използват от приложенията без да се изисква оторизация от страна на потребителите. Eдинствено камерата и GPS-ът искат позволение. Това оставя вратата широко отворена за всеки хакер“, споделя Мириам Мернежад, кибер специалист от Университета в Нюкасъл, където е било проведено специално проучване, пише БГНЕС.

Проучването на киберспециалистите, публикувано в „Международния журнал по информационна защита“ е доказало още, че голяма част от потребителите вярват, че най-големият риск от хакерска атака се крие в камерата, GPS-ът или микрофона на телефона и пренебрегват уязвимостта на останалите сензори в мобилното устройство. А екипът е установил, че сензорите за движение могат да разшифроват пин-кодове с точност от 70% при първи опит и 100% до четвъртия или петия само чрез наклоняване на мобилното устройство под определен ъгъл при набирането на четирите цифри.

Още: За свободата да останем винаги свързани

Още: Отраженията на многообразието, представени чрез изкуството

Специалистите съобщават, че вече работят с доказани гиганти от тех индустрията като Google и Apple за намирането на решение на проблема.

„Проблемът е особено комплексен и искаме да открием решение, което да запази добрия баланс между сигурност и ползваемост“, споделя Мернажад.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес