Шефът на TikTok призна за рискове за сигурността на потребителите

24 март 2023, 23:15 часа • 1246 | прочитания

Шефът на TikTok призна за рискове за сигурността на потребителите в Съединените щати. По време на изслушването в американския конгрес той не отхвърли твърденията на щатското разузнаване, че китайската държава може да злоупотреби с лични данни. От всичко това последва и поредната забрана за използване на приложението от държавните служители на служебните устройства - този път във Франция.

Още: Мъск: Това ще върне 10 часа от живота ви

Още: Хората се вежливи с ChatGPT, за да не въстанат роботите: Това струва милиони долари допълнително

Франция стана поредната западна държава, която забрани използването на китайското приложение за видео-споделяне TikTok на служебните устройства на държавните служители. Решението с незабавен ефект беше взето ден след като шефът на социалната мрежа призна пред американския Конгрес потенциални рискове за сигурността на потребителите в САЩ. Според Вашингтон те произтичат от китайската компания - собственик на TikTok, откъдето може да изтекат данни към китайските власти, съобщи БНТ.

В продължение на повече от пет часа роденият в Сингапур, завършил в Харвард бивш банкер, и настоящ шеф на TikTok не успя да разсее опасенията, свързани с достъп до местоположение на потребителите, техните контакти, биометрични данни и друга чувствителна информация.

В отговор на пряк въпрос в Конгреса директорът на TikTok не отрече твърденията на шефовете на ФБР и Агенцията за национална сигурност за потенциална злоупотреба с данни от страна на Китайската комунистическа партия.

Още: Повече мегабайти за клиентите на Yettel, пътуващи в Швейцария и Монако

Още: А1 с променено работно време през великденските празници

Шоу Цзъ Чу - главен изпълнителен директор на TikTok: "Не, не отхвърлям тези твърдения".

Огъст Пфлюгер- конгресмен от Тексас (Републиканска партия): "Значи е възможно Китайската компартия под егидата на ByteDance, която е вашата компания - майка, която ви плаща, да може да манипулира съдържанието, споделяно със 130 милиона американци? Да?"

TikTok се опитва да преодолее ултиматума на Белия дом - продажба за скъсване с китайската собственост или забрана в Америка.

"Не мисля, че въпросът е в собствеността. С цялото ми уважение, американски социални мрежи също имат проблеми със защитата на данните и сигурността на потребителите. Вижте Фейсбук и Кембридж Аналитика, например", коментира Шоу Цзъ Чу.

Още: Как DXOMARK успяват да научат какво харесват потребителите?

Още: Пътувайте безгрижно извън ЕС с новия роуминг пакет А1 Travel Pack Plus

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес