Рисковете за интересите и националната ни сигурност се увеличават заради все по-жестоката война в киберпространството. Това твърди в отчета си за първото полугодие Държавната агенция "Разузнаване" (ДАР), който е публикуван на сайта на службата. Как и защо ДАР е стигнала до това заключение не става много ясно, заради липсата на достатъчно конкретика, но разузнаването е категорично, че случващото се в киберпространството вече е една от основните и напълно реални опасности за България.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
ДАР твърди, че работи "в условията на трайно и дългосрочно усложняваща се външна среда за сигурност". Тази среда се характеризирала с променливи баланси в международните отношения, кризисни развития в Близкия изток, Афганистан, Северна Африка и други региони. "Тероризмът се превърна в транснационален фактор и доби характер на противопоставяне на ценностни, икономически и политически системи". Като друг основен проблем се сочат миграционните кризи, коментира в. "Сега".
Става ясно и, че разузнавателната агенция е изразходвала 11 228 944 лв. за първите шест месеца на годината, което е половината от определения й от Народното събрание годишен бюджет от 23 300 000 лв. В документа изрично се акцентира на това, че дейността на агенцията "във всичките ѝ аспекти не може да бъде математизирана". Намекът е за делата за похарчени пари срещу бившия шеф на разузнаването.
От ДАР твърдят, че са осигурили "изпреварваща информация за действия, създаващи рискове и заплахи за суверенитета, териториалната цялост на България и единството на нацията". Такава информация е добита и за противодействие на международния тероризъм и на трансграничната организирана престъпност, както и за застрашаване на политическата и икономическата сигурност на България. Разузнаването е работило в три основни направления - асиметрични заплахи, външнополитическо разузнаване и икономическа сигурност.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Работата по икономическа сигурност била насочена основно към придобиване на информация, засягаща енергийната сигурност на страната ни, възможностите за диверсификацията на енергийните доставки, международни енергийни проекти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Отчита се подобряване на ситуацията с кадровия състав - от началото на 2017 г. са назначени 43-ма нови служители и са освободени 17. Изрично се твърди, че са били намалени ръководните длъжности, а са били увеличени "отговорностите и оперативната ангажираност на средния ръководен състав".
Основните институции, които се възползват от работата на ДАР, са били премиерът, президентът, председателят на НС, МВР, външното министерство, НСО, ДАНС, както и министерствата на икономиката и енергетиката.