Създателите на най-новата руска междуконтинентална балистична ракета "Сармат" за първи път разкриха нейните тактико-технически характеристики по време на изложението "Армия 2019", съобщава РИА Новости.
Още: DesignTech Expo 2025 очерта бъдещето на бизнеса с AI иновации, автоматизации и вдъхновение
Още: „Мики 17“ – научнофантастичният шедьовър на Бонг Джун Хо, вече в A1 Видеотека на A1 Xplore TV
Брошурата, достъпна за посетителите на форума, гласи, че далекобойността на "Сармат" е 18 000 км, изходното тегло е 208,1 тона, масата на полезния товар е по-малко от десет тона.
Масата на горивото е 178 тона, дължината на ракетата е 35,5 метра, а диаметърът е 3 метра. Типът бойна глава е отделима бойна глава с блокове с индивидуално насочване.
Форумът публикува и модел на ракетата. Според британския вестник Daily Star експерти са предупредили, че новата ядрена ракета на Русия ще направи бомбите, пуснати над Хирошима и Нагасаки, да изглеждат като детски пистолетчета. И наистина - тя е точно 2000 пъти по-мощна от тях. Ракетата има 16 ядрени глави.
Още: „Промо вторник“ в приложението Yettel: Motorola Moto G85 5G с 40% отстъпка
Още: Резерви на Starlink заради несигурния Мъск: Япония и IT коалицията с ключови доставки за Украйна
"Сармат" (RS-28) ще замени най-тежката в света стратегическа ракета SS-18 "Воевода", наричана от НАТО "Сатаната". Новото оръжие вече е известно като "Сатана 2". Работата по разработване на проекта започна през 2011 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Китай пуска 10G интернет от следващо поколение
Още: A1, Vodafone и Ericsson установиха първата в света международна 5G Standalone роуминг
Концепцията на комплекса "Сармат" е доставянето на бойни глави по траектории, които затрудняват унищожаването им дори от перспективни системи за противоракетна отбрана.
Миналата година Владимир Путин, в обръщението си към Федералното събрание, обяви началото на активната фаза на тестването на "Сармат". Първите серийни ракети трябва да влязат в експлоатация през 2021 г.
Още: Кой спечели? Хуманоидни роботи се състезаваха с хора в полумаратон (ВИДЕО)
Още: Религия, демокрация, дори любов: Ново общество, създадено от AI (ВИДЕО)