Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Онлайн рай: Край на блокирането само по географски принцип

21 ноември 2017, 12:02 часа • 4776 прочитания

Европейският съвет, Европейският парламент и Европейската комисия постигнаха политическо съгласие за слагане край на несправедливата практика на блокиране на потребители от съдържание в Интернет само на база на това къде се намират въпросните потребители (гео блокиране). Политическата воля на най-важните европейски институции е логично продължение на поетия ангажимент по време на срещата по дигиталните въпроси в Талин през миналия септември.

Решението означава, че потребителите в ЕС ще могат да си купуват онлайн стоки, да наемат кола или дори да се сдобият с билети за събитие, което ще се проведе в друга страна-членка на ЕС точно така, както биха могли да го направят, ако стоката, колата или билетът се предлагаха от местен търговец. Припомняме, че за несъстоялия се мач между Кубрат Пулев и Антъни Джошуа в края на октомври тази година, много българи се оплакаха от дискриминация, защото не можеха да си поръчат билети онлайн, ако се намират в България.

В пакет с новите правила са дадени и три специфични вида ситуации, при които няма никакво основание за блокиране на онлайн потребител на база географското му положение:

1. Продажба на стоки без физическа доставка. Пример: Белгийски гражданин иска да си купи хладилник и си харесва оферта в германски сайт. Потребителят ще може да го стори, но ще трябва да си осигури собствен превоз на стоката или да отиде до склада на германската фирма, за да си вземе хладилника.

2. Продажба на електроника. Пример: Български гражданин иска да използва хостинг за сайта си в Испания. С приемането на нови правила, българинът няма да бъде натоварен допълнителни такси, като ще плати толкова, колкото би платил клиент от Испания.

3. Предоставяне на услуги за специфично място. Пример: Италианско семейство ще може да си купи билети за посещение във френски увеселителен парк, без да бъдат препращано към италиански уебсайт, за да го стори.

Новите правила ще влязат в сила 9 месеца след официалното им публикуване в официалния вестник на ЕС. Срокът за влизане в сила е толкова голям, за да може по-малките търговци в ЕС да се нагодят към новата ситуация.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес